top of page

Ankara’da Bayram

ANKARA’DA BAYRAM

( Haber Akis’de Yayınlanan yazılarım)


Ankara.  Bayramlarda bile farklı Ankara. Hele sonbahara denk gelen Bayramlarda.

İşte yine bir Sonbahar Bayramındayız. Bu Sonbaharda Kurban Bayramındayız. Elbette olur, 9 günlük bir tatile kavuşan Bayram içinde şehirden ayrılanlar. Hele sonbaharın Pastırma Yazı’da işin içinde ise.

Elbette Bayramı Ankara dışında geçirmek istiyenler olacaktır. Elbette bu günlerde ulaşım araçlarında yer bulunmayacak,bir sürü güçlük yaşanacaktır.

Ancak bu ayrılanların bir çoğu aslında üniversite öğrencilerimizdir öncelikle. Ailelerine gidecekler, onlara kavuşacaklardır.

Sonra, memurlar fırsat bilip bu tatili kırsaldaki, Anadoludaki eş-dostlarına gideceklerdir. Hatta hepden fırsat bilip biraz sahillere kaçacaklardır. Malumunuz Ankaralıların genelikle sayfiye yeri Manavgattır, Bodrumdur ve de Didimdir. Oralara gidilecektir.

Sonra?

Sonra Ankara ve Ankaralı yalnız kalacaktır. Yalnız yaşayacaktır Bayramı. Gidenlerin eksikliği pek vurmayacaktır sokaklara, yollara. Yollar alabildiğine taşacaktır. Küçük paketlerde taşınan Bayramiyeliklerin sevinci yansıyacaktır yüzlere. Arabalar dolduracaktır ilk gün sokakları. Şık olmayı her zaman çok iyi bilmiş Ankaralı kadınların narinliği saracaktır Belediye Otobüslerini. Otomobiller çoluk çocuğu eşe-dosta taşıyacaktır bütün gün. Ara sokaklarda park etmek bile sorun olacaktır. Çiçekçilerin çiçekleri tükenecektir. Malumunuz Ankara bir çiçek kentidir. Her sokak başı bir çiçekçidir.

Küçük çocukların  koşturması ve bağrışı kaplayacaktır apartmanların küçük bahçelerini. Her dem bayramlık olan balonlara sokaklarda tekmeler vurulacaktır.

Bir ses, bir renk gibi esecektir Bayramın ilk günü Ankara ve Ankaralılar. Sokaklar, caddeler bu günü bütün an yaşayacak ve yaşatacaktır. Bir heyecan saracaktır ve bir acelelik el verecektir. Yetişilecektir.

Herkese yetişildiği ilk günün ardından, Bayram başka mekanlara taşınacaktır sonrası. Önce Gölbaşı ve çevresi kuşatılacaktır.Mogan ve Eymir dolacaktır önce. Sonra Beynam Ormanları. Kızılcahamam yolları ve Kurtboğazı Barajı fethedilecektir. Ardından Çubuk Barajı ve Bayındır Barajı.

Atatürk Orman Çiftliği güne geç başlayanlar için cazip olacak, hayvanat bahçesi yine en çok ziyaret edilen alanlardan biri olacaktır.

Kentin kuzeyinde oturan Ankaralıların yeni gözdesi Göksu Parkı tüm gün köşe kapmaca oynatacaktır sakinlerine.

Ankaralı kentin çevresini saracaktır Bayram boyunca. Hirfanlı, Kesikköprü ve nihayetinde Ayaş ve çevrelerine kadar uzanacaktır kuşatma.

İlk gün eli öpülenlerden de olacaktır bu kalabalık içinde. Ancak daha çok eli öpülecek 2. nesil dolduracaktır Ankara’nın suyla buluştuğu alanları.

Ve gençler..

Kızılay yürütecektir uzun süre onları. Oyalayacaktır; Karanfil Sokak, Kumrular Sokak ve Yüksel Caddesi. Sinemalar dolacaktır o gün son ana kadar. Tunalı Hilmi Caddesi arşınlanacaktır zaman zaman. Kuğulu Park, son yere gitmeden önce bir soluklanma mevkii olacaktır. Sonra ver elini Baahçeli 7. Cadde. Her yer dolacak, her yer taşacaktır.

Muhtemel Milli Piyangonun yılbaşı bileti satan bayileri saracaktır her yeri. Mis gibi dondurma kokusu gelecektir hemen yakınınızdan. Kavrulmuş kestaneyle karışık, bir haşlanmış mısır kokusu ortaklık edecektir mekana. Kokular bütün gün el değiştirecektir,bazen kahve,  bazen vanilya olacaktır ortalık.

 Elele tutuşulacaktır Bayramın hatırına.

Yine yollar Kızılayda ayrılacaktır otobüs duraklarında. Bayram sevinci yarına kalacaktır.

Bayram, ilavesiyle beraber hep böyle sürecektir Ankara’da. Henüz açmaya devam eden bahçe gülleri son hasadını verecektir gençlerin eline. Güller bu mevsimde Bayram açacaktır, bayram yapacaktır.

Ankara güllere doyacaktır. Ankara Bayram olacaktır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page