top of page
IMG_2537.HEIC

Haldun Cezayirlioğlu

Haldun Cezayirlioğlu, 1957 yılında Manisa, Demirci ilçesinde doğdu. İlköğreniminin ardından orta öğrenimini, Demirci İlk Öğretmen Okulu’ndan 1975 yılında mezun olarak tamamladı. İlkokul Öğretmeni olarak başladığı çalışma hayatına, aynı yıl girdiği Yüksek Öğrenim Okulları Sınavı sonucu ara verdi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın- Yayın Yüksek Okulunda sürdürdüğü yüksek öğrenimini 1979 yılında tamamladı.

1979-1980 Yılları arasında, Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığa bağlı bir Genel Müdürlükte memur olarak çalışmaya başladı.

Memuriyetten istifa ederek Ankara’daki bazı yerel gazete ve dergilerde muhabir ve editör olarak görev yaptı.

Mecburi hizmet yükümlülüğü sebebiyle Gaziantep ve Ankara’nın çeşitli ilkokullarında 2 yıl süresince öğretmenlik görevini sürdürdü.

Naklen atandığı Başbakanlık Basın- Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde, 1984-1986 Yılları arasında “Yayın Sorumlusu” olarak çalıştı.

1986-1987 Yılları arasında Devlet Bakanlığı’nda Özel Kalem Müdür Yardımcısı ve bilahare de “ Basın ve Dokümantasyon Görevlisi olarak çalıştı.

1987 Yılında Ulaştırma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğine Uzman olarak atandı. Aynı kurumda 1990-1991 yılları arasında Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri olarak görev yaptı.

1992 Yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne Basın Müşaviri olarak atandı. Aynı kurumda uzun yıllar “Basın Müşaviri” ve/veya “ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü” olarak görev yaptı.

Değişik derneklerde ve vakıflarda yönetici olarak görev yaptı. Uzun yıllar, Ankara Çankaya Mahallesi Derneği’nin Başkanlığını yapmıştır. Koleksiyoncular Derneği Üyeliğini sürdürmektedir. Söz konusu Derneğin 2007-2008 Yılları arasında Genel Sekreterlik görevini de üstlenmiştir. Keza Manisalılar Mesir ve Dayanışma Derneğinin 1997- 2003 yılları arasında Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreterliğini de yapmıştır.  Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezunları Vakfı ( İLEV)’in 2009-2013 yılları arasında Vakıf Başkanlığını yapmıştır. Halen Vakıf Kurucu Üyesidir. Kültür Sanat Kulübü’nün üyeliğini yapmaktadır.

İzmir’de 2018 yılında kurulan ( 5 Temmuz 2018) Demirci İlköğretmen Okulu Mezunları Derneği ( DİOMEDER)’nin Kurucular Kurulu Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır.

2000 Yılında yayımlanmış” Manisa Almanak ve Manisalanmak”, 2007 Yılında yayımlanmış “ Nasuh Matrakçı Minyatürlerinde XVI. Yüzyıl Osmanlı Seferleri” ve 2020 tarihinde yayımlanmış ” Demirci Yazıları” adlı eserleri bulunmaktadır.

Yaklaşık altmış  bin adet kitap sahibi olan ve değişik konularda eski ve değerli kitapları toplayarak “butik kütüphane” oluşturmaya çalışan Haldun Cezayirlioğlu ayrıca bazı konularda da belli bir envanter oluşturmayı amaçlamaktadır.

Türk Eğitim Tarihi  ve Köy Enstitüleri, Ankara Şehir Anıt ve Heykelleri, Türk Tıp Tarihi Görseli ve İslam Astronomisiyle ilgili konularda araştırmalarda bulunmaktadır.

Değişik konularda efemera toplamaktadır.

Yazılarını ve makalelerini kendisine ait bu blogda yayımladığı gibi, pek çok yazısı değişik internet  haber sitelerinde ve gazetelerinde, ayrıca mahalli gazetelerde ( Demirci Halıkent Gazetesi) yer almaktadır.

Evli ve iki çocuk babasıdır. Çocukları da farklı konularda koleksiyon çalışmaları yapmaktadır.

Sergi ve koleksiyon çalışmaları:

Ana tema olarak iki konuda koleksiyon oluşturma gayretinde bulunmaktadır. Bunlardan ilki, Köy Enstitüleri Kitap ve Efemerasıdır. Bu koleksiyonuyla ilgili olarak kütüphanesinde 600 farklı kitap ve çok sayıda efemera malzemesi olan, broşür, poster, fotoğraf ve diğer yazılı doküman bulunmaktadır. Diğer koleksiyon konusu ise, takvimdir. Özellikle cep takvimi ve duvar takvimi örneklerini toplamaya çalışmaktadır. Koleksiyonunda yaklaşık 10000 değişik takvim örneği bulunmaktadır.

Kentheykelleri adlı web sitesinin sahibi olan Dr. Umut Erhan ile birlikte, söz konusu projenin hayata geçirilmesi konusunda işbirliğini sürdürmüş olup, 17-24 Aralık 2007 Tarihleri arasında “ Ankara Şehir Anıt ve Heykelleri” konulu ortak Fotoğraf Sergisi’ni gerçekleştirmiştir.

Koleksiyoncular Derneği tarafından 14 Şubat -24 Şubat 2008 Tarihleri arasında hazırlanan “Koleksiyon Kültürü-I” adlı karma serginin ( ki bu sergi bu nitelikte ülkemizde hazırlanan henüz ilk ve tek sergi olup 33 koleksiyoner kendi konularıyla iştirak etmişlerdir) sergi komiserliğini yapmış ve sergiye “ Köy Enstitüleri Kitap ve Efemerası” koleksiyonuyla iştirak etmiştir.

Kültür Sanat Kulübü’nün 29 Ekim – 10 Kasım 2008 tarihleri arasında hazırladığı “Cumhuriyet ve 10 Kasım” konulu fotoğraf ve obje sergisine “ Ankara Zafer Abidesi” görsel malzemesiyle iştirak etmiştir.

Aynı sergi değişik bir düzenlemesiyle 27 Aralık 2008 ve 10 Ocak 2009 tarihleri arasında Ankara Galatasaraylılar Evi’nde sergilenmiştir.

Söz konusu sergi aynı metaryaller ile 29 Ekim 2009 tarihinde Ankara Tunalı Hilmi Caddesi üzerindeki Kavaklıdere Sineması salonlarında 5 gün, Batıkent ADD Genel Merkezi Salonlarında ise 10 Kasım- 12 Kasım Tarihleri arasında 3 gün süreyle sergilenmiştir.

Ankara Şehir Anıt ve Heykelleri konulu fotoğraf sergisinin ikincisini, Ankaralılar Kulübü Derneği’nin Tarihi Abidin Paşa Köşkü’nde   7 Kasım-17  Kasım 2009 Tarihleri arasında gerçekleştiren Haldun Cezayirlioğlu, sergi açılış gününde de “ Ankara Anıtları” üzerine de bir sunumda bulunmuştur.

“Memleket Hastanelerinden Sağlık Ocaklarına, Hekimler, Hemşireler, Hastalar” konulu eski tarihi fotoğraflardan oluşan Sergisi, “ Nehir Sergiler” sürecinin ilk ürünü olup, zengin görsel malzemenin kamuoyuna da ilk sergilenmesini sağlamaktadır.Toplam 70 fotoğrafın yer aldığı söz konusu sergi, 8-14 Mart 2010  Tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde, 16-22 Mart 2010 Tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sergi Salonunda, 23-29 Mart 2010 Tarihleri arasında da Ankara  Üniversitesi Tıp Fakültesi Abdülkadir Noyan Fuayesinde sergilenmiştir. ( Bu bölümün devamı, Proje-Sergi başlığı altında devam etmektedir.)

www.halduncezayirlioglu.com

hcezayirlioglu@gmail.com

kitapsayar@hotmail.com

Girne Bulvarı No: 222/9  Karşıyaka- İZMİR

0532 594 31 01

bottom of page