top of page

Koleksiyonumdan prestij kitaplar-1

Prestij Kitap tutkunları iyi bileceklerdir. Bu tür kitaplar içerikleri kadar görsel yapılarıyla da büyük önem taşırlar. Özellikle de cilt, kağıt, baskı nitelikleri bu önemin değerini  artırır. 

Kullanılan resimler, resimlerin boyutu, sayfa büyüklükleri, kapak çeşitliliği ve renk seçimleri gibi unsurlar, Prestij Kitapa hayat veren  bir  değer taşırlar.

 Bu yüzden de Prestij Kitap Koleksiyoncuları diğer kitap koleksiyoncularına göre de farklılıklar taşırlar . Daha bulunmaz kitap peşinde değillerdir; daha temiz kitap peşindedirler.Daha eski yıllara ait kitap peşinde değillerdir; en yeni kitabın peşindedirler. İlk baskı kitap peşinde hiç olmamışlardır; hatta onlar için önemli olan son basılan kitaptır.

Bu farklılıkları arttırmak ve saymak mümkündür.İşte bu yüzden  satışı olmamış,  ve hala olmayan , ticari amaçla değil de gerçek bir prestij  kitap ile karşılaştıklarında da çok şaşırırlar. Belki çoğunun ilk karşılacağı, baskısından bile haberleri olmadığı bir kitap ile onların karşısına çıkmak hoş olacaktır. Üstelik bu kitap,  oluşumunda bir çok emeği geçen insan olmakla birlikte nihayetinde benim kitabım olmasıyla da daha bir hoş olacak.

NASUH MATRAKÇI MİNYATÜRLERİNDE XVI. YÜZYIL OSMANLI SEFERLERİ-HALDUN CEZAYİRLİOĞLU

 “Mönch Türkiye Yayıncılık” tarafından yayınlanan kitap, Ankara Ofset tarafından 2007 yılında basılmıştır.

 MİLSOFT Firması sponsorluğunda yayımlanan kitap, Türkçe ve İngilizce dillerinde, 25.01 x 29.4 cm boyutlarında, şömize ciltli kapak ve 224 sayfadan oluşmaktadır.

 Kitabın görsel sunumu ve kapak deseni, Hilal Güngör, Seçil Kemerkaya ve Osman Şahinyavuz tarafından, İngilizce çevirileri Elif Ocak Oygur ve Deniz Galip Oygur tarafından gerçekleştirilmiştir. Lisan editörü olarak da Colin Sutcliffe ile İbrahim Sünnetçi katkıda bulunmuşlardır.

 Şömize ön kapakta eserin adı Türkçe ve İngilizce olarak yer almakta ayrıca sponsor firmanın da logosu bulunmaktadır. Cilt kapakta ise şömize kapakta yer alan resim çalışmasının dışındaki düzenlemeye yer verilmiştir. Cilt arası 2 sayfada ise kitap içindeki minyatürlerden birinin değişik bir grafik düzenlemesi bulunmaktadır.

 Peş peşe iki iç kapak bulunmaktadır ki, ilki Türkçe ve İngilizce kitap adını ihtiva etmekte ayrıca Matrakçı’nın şiirlerinden birinin iki satırına ev sahipliği yapmaktadır. Söz konusu bu kapağın arka yüzünde ise kitabın künye bilgileri bulunmaktadır.

 Diğer iç sayfada yine kitabın adına Türkçe ve İngilizce olarak yer verilirken ayrıca renkli bir sayfa düzenlemesi gerçekleştirildiği görülmektedir. Baskı yılı ve baskı şehri de ilave olarak yer bulmaktadır.

Devam eden sayfa, sponsor firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Çevik’in ” İlerlemeye devam ediyoruz” başlıklı yazısına, karşı sayfa ise aynı yazının İngilizce çevrimine ayrılmış bulunmaktadır. Sponsor firmanın Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Başyiğit’in, ” Milsoft 8 yaşında” başlıklı Türkçe ve İngilizce yazısı ise sayfaların devamında yer almaktadır.

 Sayfa sıralaması yapılmış ” İçindekiler” sütunundan sonra başlayan kitabın her Türkçe sayfasının karşısında İngilizce çevrimi yer almaktadır. Her yazılı sayfanın ortası, kitap içinde kullanılan minyatür detaylarıyla süslenmiştir.

 Kitabın 80 ve 81’inci sayfaları Türkçe ve İngilizce “Kaynakça” sütunlarına ayrılmış bulunmaktadır.

 Üç ana bölüm altında değerlendirilen minyatürler ise her bölüme ayrılan başlık sayfalarıyla birlikte birbirini devam etmektedir. Minyatürlü sayfaların toplamı 135 sayfayı tutmakta olup, bazı minyatürlere 2 sayfa birden yer verilmiştir.

 Kitabın arka iç kapak ortasına bir adet Kitap CD’si ilave edilmiştir. Künye sayfasında ise  “İşbu konsept çalışması; poster, takvim, kitap ve CD dörtlüsünden oluşmaktadır” denilmektedir. ( Haldun CEZAYİRLİOĞLU Koleksiyonu-PRESTİJ-05091)

Comments


bottom of page