top of page

Koleksiyonumdan Eski Kitaplar

SATRANÇ OYUNCUSU, STEFAN ZWEİG


Stefan ZWEİG’ın yazdığı Satranç Oyuncusu adlı eser, koleksiyonumun ilginç eserlerinden biridir.Eseri ilginç kılan, baskısının Adana’da yapılmış olmasıdır. Elbette yerel özellikli basımların mahalli matbaalarda basılması bilinen gerçeklerdendir. Ancak Stefan Zweig gibi  uluslararası ün sahibi  bir yazarın eserinin ( ve de ilk baskısının) İstanbul değil, hatta Ankara bile değil de Adana’da basılıyor olmasının çok önemli bir nedeni olmalıdır. Üstelik olağan üstü bir baskı kalitesiyle ve de kolay okunur dizgi üslubuyla.

“Adana Türksözü Basımevi” tarafından 1944 yılında basılan kitap, 14.3 x 21.3 cm boyutlarında, karton kapak ve 120 sayfadan oluşmaktadır.

Kapak düzenlemesinin kime ait olduğu konusunda bir bilginin bulunmadığı kitabın dağıtım adresi olarak, Ankara AKBA Kitabevi gösterilerek ve zamanın fiyatı, arka kapakta 150 Kuruş olarak basılı bulunmaktadır.

İki ayrı iç kapak yapılmış olup ilkinde yalnızca kitabın adı, ikincisinde ise yazar adı, kitap adı, çevirmen adı ve matbaa adıyla baskı tarihi ile baskı şehri yazılı bulunmaktadır.

Çevirmenliğini Nevzat GÜVEN’in yaptığı kitabın iki iç kapak arasında kitabın müellifi Stefan ZWEİG’in, ” N.ŞENEL” tarafından çizilmiş bir portresi yer almaktadır.

Yine ilk iç kapak arkasında, ” Bu eser Stefan ZWEİG’in ölümünden sonra bulunmuş olup, 1943’de Almanca olarak Stokholm’de basılmıştır” ibarelerine yer verilmiştir. ( Haldun Cezayirlioğlu  Koleksiyonu, 1704099)

Opmerkingen


bottom of page