top of page

Varto’dan Bir Ses


Hatırlayacaksınız; eski yazılarımın birinde, ” Memleket Hasteneleri” konulu fotoğraf sergimden bahsederken, ilginç bir fotoğrafı öne çıkarmaya çalışmıştım. Bu fotoğraf Varto Sağlık Ocağı’nın açılış günü fotoğrafıydı.

Bunun üzerine kısa bir yorumlar yapmış, hiç bir bilgisi olmayan o günü hayali olarak yorumlamaya çalışmıştık. Fantastik olma adına değil, bir fotoğrafı canlandırma adına zoraki de olsa betimlemelerde bulunmuş, o fotoğrafa bir can katmaya çalışmıştık.

Aslında yine iddia ediyorum ki, o fotoğraf çocuklarımızın nesli sayılan bu yeni kuşağın yaşamamış, yaşayamayacakları  hayatlara dair en güzel panoromik fotoğraflardan biridir.. Bir daha benzerini bulmak mümkün değildir.

Fotoğrafın  canlılığı,  hem fiziki hem de manevi büyüklüğü tartışılmazdır.

Hayat veren mekanlar, insanlar, hayvanlar içiçedir ve her şey zamanını yaşatmaktadır. İnsanların giyiminden, binaların yeniliğinden, hayvanların çeşitliliğinden tarihini öngörmek mümkün, lakin geriye getirmek  asla imkanlı değildir.

Ama o fotoğrafın asıl önemi, Sağlık Ocağı’nın açılışına doğru bir kervanının gelmekte olduğu anı  tesbit etmesindendir. Onlarca insan,  sürüleri önlerinde , kağnı arabalarıyla bir açılışa doğru ilerlemektedirler. Kadınlar, erkekler, çocuklar.

İşte yaklaşık 2 yıl önce kaleme aldığım bu yazıya, yanıt Varto’dan  yeni ulaşmış bulunmaktadır. İstemiştik ki, bu güzel fotoğrafı daha iyi anlatabilmek için elimizde olmayan bazı bilgilere ulaşmalıyız. Bu bir anı, bir başka fotoğraf, bir yazı olabilirdi. Bu konuda bizi aydınlatacak kişi ve kurumlara ulaşmak çabasındaydık.

Varto’dan gelen bir ses, babasının Varto Sağlık Müdürlüğünden emekli olduğunu ifade ediyor, muhtemel kendisinde bu konuda bir bilgi olabileceğine işaret ediyordu.

O ses, bizi gerçekten heyecanlandırdı. Geç de olsa, yıllar sonra da olsa bu ses, fotoğrafın eksik karelerini tamamlayacak gibi görünmektedir. En azından bir kaçını tamamlayabilecektir.

Heyecanla beklemekteyiz.

Fotoğrafı canlandırmak istemekteyiz.

 ( Not: Bize ulaşan arkadaşımız yazısını  doğrudan mail adresimize gönderdiğinden, yorumlarımız içinde değerlendiremedik. Sanırım en kısa zamanda yazısını da yayımlayabiliriz. H.C )

Comments


bottom of page