top of page

Nostalji Takvimi: Mart 2012


Bu seneki kış ayları şartlarından bu kadar yılmış olmamın bir sebebi de ” yaz çocuğu” olmam mıdır? Ya da bu kadar çok öksürmüş olmak mı yıldırmıştır beni. Ya da  öksürten de, o kışın soğukları değil midir?

 Hiç bu kadar yıldığım, bıktığım, kaçındığım kış ayı olmamıştı sanırım. Tam bu kadar yoğunlukta olmasa da hatırladığım bir yıl daha var ama ona da  tarih koyamıyorum. Sanki üniversite hayatımın son yılları ya da ilk mezun olduğum yıllar gibi. Niye ise  bu kış şartları bana  Gazi Mahallesi yollarını hatırlatıyor. Bir arkadaşın kümesten birazca daha büyük bir evinde geçen bekar hayatım ve o kış şartları. Buzlar, adam boyu yollar da serili.

Sanırım Ankara’nın en kötü yanı, berbat ve çirkin kışları, her 30 yılda bir gelip bizi vuran bu soğukları!

Sokağımın köşe başı çiçekcisi, her sabah selamlaştığım bir insan olmaktan çok, biraz bilge tavırlarıyla da ilgi duyduğum insan olmuştur hep. En az benim kadar o da yılgın ve bezgindir. Bıkmıştır, o yaşıyla, her gün o küçücük metal dükkanının çatısındaki karları küremekten. Donup kalan çiçeklerden.Atılan sarfolan güllerden.

Çoğu zaman yaptığım gibi bu sabahta kendisiyle yaptığım ayaküstü  sohbette gözleri hayat fışkırıyordu. Üstelik küreği yine elinde, üstelik kar yine yağmada idi. “Artık bitti sayılı günler, 18 gün kaldı kışın bitimine. Merak etme bitecek”

İşte bu söz, onun yüzündeki şevki bana da yansıttı anında. Bilmezmişim gibi Nevruz’un gelişini, ama bu sözleri ondan duyma bana başka bir masal anlattı sanki.

Mutluluk sardı. Ne kaldı şurda artık, geri sayımdayız. Nevruz, kışı götürecek, baharı getirecektir.

Geride kalacaktır, soğuklar, karlar, yağmur ve çamurlar. Geride kalacaktır, açılamayan yollar, varılamayan yerler. Ankara Belediyelerinin her kış aylarında yaşadıkları kavgalar  geride kalacaktır. Geride kalacaktır çirkinlikler, yoksulluk ve yoksunluklar.

Mart, bir özlemin yeniden heyecanı ve başlangıcı olacaktır bize. Belki de yıllar sonra, Mart ayı bu yönüyle daha çok anılacak ve bilinecektir. Umut olacaktır.

Kış bitecektir.

Dileğim, yüreğinizdeki kışın da bitmesidir

Comments


bottom of page