top of page

Nostalji Takvimi- Mart


Mart ayı geldi.

 Aslında çocukluğumda hiç ön yargım yoktu. Aslında severdim bile. Bizim “ İllen gavur küfüru” yaptığımız mevsimlerin de başlangıcıydı Mart ayı. Pazarlardan zeytin seleleri, elma sepetleri çalıp sakladığımız günlere denk gelirdi Mart ayı.

 Ne yazık ki bir tarihten sonra soğudum bu aydan. Kaçamam, kaçmam ama soğudum.

 Mart ayı.

Kendisine bağlanmam için çeşitli sebepler bulduğum bir ay. Üçüncü Cemre’ni düşüşünü bizzat yaşadığım bir ay.

 Yaklaşık 12–13 yıldır Nevruz’un sadeliğini ve evrenselliğini keşfedip, yaşadıklarıma ilintilediğim bir ay Mart.

 Manisa Mesir Şenlikleri bu kadar uzak mı Nevruz’dan? Peki ya, İllen Gavur   Küfuru?

 Biz çocukluğumuzun en büyük heyecanlarını meğerse Manisa’da küçük otel odalarında yaşamışız. Mesir macunu kapmak uğruna o küçücük ellerimizi semalara kaldırırken yaşamışız. Hep de sormuşuz niye buralar daha soğuk diye?

 Meğerse biz seleler, sepetler, hasırlar yakarak sabahın ilk ışıklarına doğru, kültürümüzü aydınlatmışız. Yumurtalar kaynatıp, boyayarak sürdüğümüz heyecanlara, yumurta dövüşlerini katmakla aydınlanmışız.

 Eğer yanlış değilse hatırladıklarım, Mart ayı çocukça sevinçlerimi de büyütmüş aslında.

 Hele yeni heyecanlar katmak uğruna, yaklaşık 10 yıldır semeniler hazırlamalarıma ne demeli? Yemyeşil buğday, arpa ve çavdar semenilerine sarılıp, ardı sıra 7 çeşitten değil ama 41 çeşitten oluşan kahvaltı sofraları hazırlama tutkularım nasıl değerlendirilmeli? Kaç kez yapabildim hatırlamıyorum ama çocukların sevdiği en iyi çeşidin tarifi kendime ait olan yürek- böbrek kavurması olduğunu da belirtmeliyim bu kahvaltıların.

 Hele ki bu yılın 21 Mart Nevruz gününün Pazar Gününe gelmesi kahvaltılar hazırlama konusunda beni daha da heyecanlandırıyor doğrusu.

 Ve takvime bağlı olan hayatım üzerinde 21 Mart’ın özelliği bambaşka bir yer teşkil etmektedir hep bilinir. Derim ki; 21 Mart günü Takvimler, takvimciler için yaratılmıştır adeta. Ya da takvim 21 Mart’tır.

  Ne demekse!

 İllen gavur küfürunuz, Nevruz’unuz, Mesir’iniz kutlu olsun. Kahvaltıya buyurun.

 Ne dersiniz1946 yılı Mart ayının takvim yaprağına?

Comentários


bottom of page