top of page

6 Ekim 1983


Bazı kayıtları tutamamış olmak, tarihin eksikliklerine yol açar çoğu kez. Ne yazık ki kendi hayatlarımıza ait bazı önemli gün ve anların kayıtlarını tutmakta  bile zorlanır ve yüksünürüz. Oysa  o tarihler, yaşanılan hayatın nişaneleri gibidir. Yaşanılan hayatın kilometre taşlarıdır.

Şimdilerde kalmış mıdır kilometre taşları uygulaması bilmiyorum ama basit bir çam ağacı bile yaşadığı sürece ait izlerini geriye koyup gidiyor.

Esenboğa koruluklarında  yeni kesime uğramış bir çam ağacının geride kalmış kütüğü, bana  38 yıl önce can bulduğunu gösteriyordu. Üşenmeden saydığım kütük üzerindeki halkalar, yanılmadıysam bu sayıyı veriyordu. Üstelik 3-5 halka saymada yanılsam ne olacak. Görülmüyor mu zorlu yıllar ve rahat yıllar halkaların büyüklüğünden ve sıklığından.

Kısacası muhtemelen 1974 yılında toprağa değmiş ufacık bir fidanın, hayat hikayesine erişmenin bir yoluydu bu geride bırakılan kayıtlar.

Hayatın gerisine kayıtlar bırakarak yaşamanın önemine yıllar öncesinden inanmış bir insan olarak, 6 Ekim 1983 günü de de bu kayıtlı tarihlerimizden içine almışımdır doğal olarak.  Geriye dönüp bakıldığında 29 yıl geçmiş deniliyor pekala. Nasıl bir 29 yıl , nasıl bir yıldönüm !

Hayatımın gerçek bir yıldönümlerinden biri olduğu aşikardır. Toprağa salınmış bir fidanın, güneş ışınlarına ulaşma şansını yakladığı anlara tekabül eder bence. Sanki sarmaşıklardan kurtulmuş  da başını uzatmış gibidir göğe. Sanki yanındaki ulu çınarların boylarını büküp de, göğe uzanmanın yollarını açmış oldukları gibidir. Sanki biraz boy atınca, diğerlerinin biraz çekinip geri durmaları gibidir. Uzanamamaları gibidir en halis dallarına karıncaların, böceklerin. Örümceklerin alt dalları daha çok seviyor olduğundan, şimdi kurtulma gibidir.

Toprağın kokusunu şimdi daha nefasetli hissetme anı gibidir. Kokuyu daha iyi almanın yeri gibidir, bu ayrıcalık. İlk ışınları görme, erken uyanma, uzun yaşama gibidir günü. Hayatı uzun yaşama yaşama gibidir.

6 Ekim 1983, benim bu anlarım gibidir hülasa.

Hülasa, 6 Ekim 1983,benim ikinci hayatımın başlangıcıdır. Hayat arkadaşımın yanında olma vaktimdir.Bu vakitlerimin her anında yanımda olana minnettarım.

Comments


bottom of page