top of page

Yeni Kitap : Aydınlanmaya Adanmış Yıllar, Galip Gürler


Böylesine bir günde Köy Enstitülerine değinmemek, ondan bahsetmemek mümkün olmazdı. Coşkulu bir günde, o’na uğramamak bize yar olmazdı. Buluşma , anma ve yazma için de bir sürü sebep olunca, hatırlamamak yakışmazdı.

Dün, yepyeni bir kitap okurlarıyla buluşmanın serüvenini başlattı.

Köy Enstitüleri mezunu öğretmenlerimizden Galip Gürler’in hayatından kesitler sunan, onun eğitim ve meslek mücadelesini bizlere hatırlatan bir kitaptır, Aydınlanmaya Adanmış Yıllar, Galip Gürler.

Özellikle Galip Gürler ve eşi Köy Enstitü mezunu Perihan Gürler öğretmenimizin beraberce yayınladıkları ” Köy ve Eğitim Meslek – Fikir Dergisi”nin tüm hikayesinin yer aldığı gerçek bir “Adanma” öyküsü bu kitap.

O yılların mücadelesi ortaya çıkıveriyor okuyunca. Meslek davası nasıl yürütülür, nasıl dayanılır zulme karşı kolay anlaşılıyor.

Köy Enstitüleri Kitap ve Efemera Koleksiyonumuz içinde çeşitli sayılarını barındırdığımız,  “Köy ve Eğitim Dergisi” nin kronolojisini   bu kitap sayesinde irdelediğimizde , sorumluluğumuz artıyor.

Galip Gürler’in kızı Prof. Dr. Ülkü  Gürler ve İsmail Hakkı Tonguç Belgeliği Vakfı Başkanı Mimar Fügen Çetiner’in yoğun emekleri sonucu ortaya çıkan bu monografi, bir yolun da önünü açmış bulunmaktadır.

Diler ve umarız ki Köy Enstitüleri külliyatı içinde imzaları bulunan Öğretmenlerimizin benzer çalışmaları gün ışığına çıkarılır.

Kitabı bir kaç gün önceden temin ederek inceleme şansına sahip olan biri olarak, bu kitabın önümüze koyduğu bu sorumluluğu özellikle belirtmek isterim.

Başta Fügen Çetiner olmak üzere kitaba emeği geçen tüm dostlarımızı tebrik ediyorum. Ellerine sağlık. Bir kitap tanıtmanın medeni yüzünü de bizlere  göstermeleri sabebiyle ikinci kez kutlanmaya fazlasıyla hak ediyorlar. Kitap tanıtımını, aynı zamanda  hem bir dokümanter sergiye, hem de belgesel nitelikli bir sunuma çevirebilmek, muhteşem bir çalışmanın ürünü olmalıdır. 

Dahası, bu yaz sıcağında bunca öğretmenimi, bunca aydını  biraraya getirebilmek! Ayrı bir takdir konusudur. 

Comments


bottom of page