top of page

Yeni Bir İnsan, Yeni Bir Demirci


Biliyoruz ki, alt yapıyı ve ekonomik yapıyı dönüştürmek için tek bir insanının gayreti ve çabası yetersiz, hatta imkansızdır. Bu tür dönüşümler için top yekun bir çaba ve gayret gerekir. Ancak,  eğitim odaklı, kültürel ve mahalli kaynaklı bir yapının dönüştürülmesi için, pekala bir insanın gayreti, çabası ve becerisi yeterli olabilmektedir. Yetebilmektedir.

Bugün Demirci’de yaşadıklarımız, sözünü etiğimiz maharetin, çalışmanın, özverinin ve insani karakterin görüntüleridir :  ” Yeni Bir İnsan”ın becerileridir.

Geçen hafta içinde ” Öğretmenler Günü Kutlama Programı” kapsamında Demirci’ye davet edilişimiz ve iştirakimiz sonucunda bu değişiklikleri ve yenilikleri bir kez daha görmek mümkün oldu. Heyecanlanmak, gururlanmak, övünmek ve duygulanmak mümkün oldu.Yalnızca benim tespitlerim değildi bu anlatılanlar. Yalnızca eşim ve dostumun tespitleri de değildi. Hemen hemen herkesindi.

Ben orada yüzlerce  mutlu, gururlu ve duygulu insan gördüm. Dahası eski öğretmenlerimin gururlarına, eski vekillerimizin heyecanlarına, eski belediye başkanlarımızın duygularına da bizzat   tanık oldum. Mesleğe ” yemin “  ederek başlayan genç öğretmenlerin de mutluluklarına  eşlik ettim.

Alkışlarını esirgemeyen katılımcıların gözlerindeki  övünçleri gördüm.

Eğer o günde yaşananları hatırlamak isterseniz, onur konukları olan Sayın Mustafa  ORHUN ve  Sayın Muazzez AKIN‘ ın fotoğraflara yansıyan görüntülerine bir bakmalısınız.  Artık Demirci’nin sokaklarında görmez olduğumuz bu iki ismin asaletlerine ve o günkü gururlarına bakmalısınız!

Emekli öğretmenlerimizin hasta yatağında bile olsa,  mesajlarıyla bize ulaştırdıkları samimiyete ve hayata bağlılıklarına bakmalısınız!

Demirciden öğretmen olarak mezun  olup, yurdun her bölgesine yayılmış evlatlarımızın, arkalarında öğrencileriyle birlikte verdikleri fotoğrafa bakmalısınız!  Nasıl haykırdıklarına , nasıl mutluluk resmi verdiklerine bakmalısınız!

Okullarımızda halen öğretmenlik yapan neslin, söyledikleri  türkülerdeki, şarkılardaki, marşlardaki içtenliğe bakmalısınız!

Demircimize maddi katkılarıyla okullar, sınıflar, laboratuvarlar, kültür merkezleri kazandırmış insanlarımızın hayır dualarıyla yad edilişlerindeki nezakete bakmalısınız!

Bütün  öğretmenlerimiz adına, en yaşlı öğretmenimize verilen bir buket çiçeğin , onu nasıl  hayata yeniden tutundurmaya çalıştığına bakmalısınız!

Geçmiş yılların Demirci’sinin  çeşitli okullarındaki öğretmen ve öğrenci fotoğraflarındaki sadeliğe, mutluluğa  bakmalısınız!

Doğrusu, 24 Kasım 2015 Tarihinde, Demirci Belediyesi  Ticaret ve Kültür Merkezinde düzenlenen, Öğretmenler Günü Kutlama Programı, şimdiye değin yaşanmış programlar içinde   en anlamlısı olmuştur. En zengini, en kıymetlisi. En hatırlısı. En duygulusu.

Söz konusu  kutlama programının hazırlanmasında NFK Anadolu Lisesi İdaresi, öğretmen ve öğrencileri kadar, Demirci Belediye Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve diğer okul yönetimleri ve öğrencilerinin özverili katkılarını  görmemek   mümkün değildir. Tebrik ve takdir etmemek asla mümkün değildir.

Ancak biri var ki,   tüm organizasyona şekil ve hayat vermiş,  adeta ruhunu  yeniden canlandırmış. Beceri, içtenlik  ve titizlik katmış.Özen ve farklılık yaratmış.

Benzeri özeni,  titizliği, ruhu, beceriyi ve çalışkanlığı,  21-22 Mayıs 2015 Tarihleri arasında yapılan ” Demirci Akıncılar Çalıştayı” nda da görmüştük. Demirci’nin, Demircilinin pek haberli olmadığı, pek ilgi göstermediği  ” Akıncılar Tarihi” ni,  ilk defa gündeme taşımış,  ” yaşadığımız toprakların en  kıymetli  geçmişini “ canlandırmaya, hayata kavuşturmaya çalışmıştı.

Kendisini bu kez,  Öğretmenler Günü Kutlama Programının hemen ardından, davet ettiği  ofiste 14-15 kişinin karşısında, elinde işaret çubuğuyla, kocaman bir Akıncılar Haritası önünde, adeta ders veren bir tarih öğretmeni gibi görünce de şaşırmamıştım. Hele akabinde, öğretmen arkadaşların hazırladığı ” Akıncılar Marşı” nı, bizlerle birlikte ilk kez dinlerken nasıl heyecanlandığını görünce de yanılmamıştım.

Karşımızda ” Yeni Bir İnsan “ vardı. Çalışkanlığı, yaratıcılığı, yerel tarihe bağlılığı, insanlara ulaşan sıcaklığıyla yeni bir insan var.

Konulara olan hakimiyeti, proje yaratmadaki maharetiyle  yeni bir insan var. Yaptığı ve yapmaya çalıştığı her şey ile Demirci’de, bir ilk oluşturmaya çalışan yeni bir insan var.

Sanata, sanatçıya olan bağlılığı, kültüre olan yatkınlığıyla yeni bir insan var.

Demirciyi ve Demirciliyi iyi tahlil etmiş, onlarla olan diyaloğunda sadeliği seçmiş  yeni bir insan var.

Demirciye değer katmaya çalışan yeni bir insan var. Demirciye Değer Katanlar Onurunu en yüksek mertebede taşımayı hak eden yeni bir insan var.

Evet, dediğimiz gibi, eğitim odaklı, kültürel ve mahalli kaynaklı bir yapının, iyiye  dönüştürülmesi için pekala bir insanın gayreti, çabası ve becerisi yeterli olabilmektedir. Yetmektedir.

O,  yeni bir insan Demirci’dedir. Demirci, böylesine bir dönüşüm ve yapılaşmanın içinde,  hemen arafesindedir.

Bu dönüşümün, bu yapılaşmanın mimarı  Sayın Kaymakam  Atila KANTAY‘a, Demirci müteşekkirdir. Minnettardır.

Yeni Bir  Demirci, Yeni Bir İnsanın elinde hayat bulmaya  devam edecektir. Etmelidir.

コメント


bottom of page