top of page

Yaş, 200


Yaş, 200.

 Evet,  “Yaş 55” başlıklı yazımızın sizlere pek yansımayan geri dönüşlerini de hesaba katınca, yine bir “yaşlılık hikayesi” demenize fırsat yaratmış olmak istemiyorum.

 Lakin o yazının en güzel geri dönüşlerinden biri de, “yorum” sütununu kullanmamış ama kişisel mail adresime  yazı göndermiş bir arkadaşıma ait idi. Adını kullanmaksızın yazını alıntılamak istiyorum.

“İzmir’de çocuk olmak. Ben de eksiltemedim yaşamimdan kordonda dolasirken uzatmaya calistigim saclarima imbatin doladigi yosun kokusunu ve kulagima dolan Rodrigonun gitar konçertosunu…Bir de yatacak yerim ve param olmadigi icin gece Basmane Meydaninin banklarinda yatarken duydugum yaşam korkusunu..

İzmir güzeldir. Yaşam gibi.”

 Hoş değil mi? Asıl hoşluk, benim aynı zamanda  İlk Öğretmen Okulundan sınıf arkadaşım olan bu yazının sahibini, şimdi Dikili’deki yazlığında gitar çalarken düşünmemdir. Hayat bu!

 İnsanoğlunu 200 yaşlarında görmek, hatta düşünüp hayal edebilmek bile mümkün değil. Ama günlük hayatımızda bu yaşta olanlar var. Kimi görkemli bir çınar, kimi çoğu kez bir bina, bir eşya ya da bir kitap.

 Bu yazıda, koleksiyonumun ulaşılabilmiş  en eski kitabına değineceğiz. Belki arada –derede kalmış da, gözden kaçmış bir kitap daha olabilir mi, bilmiyorum.

 200 yaşında bir kitap bu her şeyiyle.

  Önce küçücük; 9.5 x  14.1 cm boyutlarında.  Toplam, 554 sayfa. Sırt kalınlığı da 2.7 cm’dir.Üstelik sırtı devrinin siyah deri ile ciltlenmiş durumda. Kitap ön ve arka kapakları ise kartondan. Ne yazık ki kitabın kapak bilgileri ciltte yer almamaktadır.

 Kitap, iç kapak olduğu tahmin olunan sayfa ile başlamaktadır Taşbaskı.

 Kitaplar içinde bunca eski olmaya yalnızca onlar hak edermişcesine bir kanıyı güçlendirir gibi, Latince.

 Adı, OPERA.

 Yazarı, Demosthenis.

Baskı yılı, 1812

 Yazar ve kitabı hakkında çeşitli bilgileri ve özellikle yazarının  çetrefilli ve mücadeleci hayatına ilişkin detayları  kolay ulaşılır kaynaklarda bulmak mümkündür.

 Şahiti olmadığımız ve doğrusu okuyamadığımız bir kitap hakkında bizim,  başkaca bir tanıtıcı bilgi vermemiz mümkün değildir.   

 Amacımız 200 yaşında olan bir kitabın yıldönümünü kutlamaktı.  Yaklaşık 2500 yıl önce yaşamış yazarını ve eserini saygıyla anmaktı.

 Yaş 200, hayat onun için devam ediyor.

Comments


bottom of page