top of page

Ulus: Bir Ülkenin Kurulduğu Semt


“ Ankara, uzun tarihinin şaşırtıcı terkipleriyle doludur. Asırlar içinde uğradığı istilalar, üst üste yangınlar ve yağmalar, şehirde geçmiş zamanların pek az eserini bırakmıştır. Acayip bir karışıklık içinde bu tarih daima insanın gözü önündedir. Türk kültürünün kendinden evvel gelmiş medeniyetlerden kalan şeylerle bu kadar canlı surette rastgele karıştığı, haşır neşir olduğu pek az yer vardır… “ TANPINAR, A. H. , “Beş Şehir”, 1946.

Yapımcılığını Ramazan Arman’ın yaptığı, “ Ulus: Bir Ülkenin Kurulduğu Semt” adlı belgesel çeşitli sosyal medya organlarında yayımlanmaya başladı. Çekimlerine 2013 yılında başlanan belgeselde, Ankara’nın Cumhuriyet Dönemindeki tarihi önemine vurgu yapılmaktadır. Bu dönem içerisindeki mimari ve bayındırlık çalışmaları incelenmekte,  refah toplumuna doğru atılacak adımların öngörüleri listelenmektedir.

Belgeselde fazla sayıda film, fotoğraf, efemera gibi görsel malzemeden yararlanılırken, ayrıca çok kişinin kaynaklığına da başvurulmuştur.

Kaynaklıklarını, Turgut Özakman, Ruşen Keleş, İlhan Tekeli, Mehmet Tunçer, VEKAM, Uğur Kavas, Turan Tanyer, Ömer Türkoğlu, Korkut Erkan, Kadri Atabaş, Necati Kazancı ve Haldun Cezayirlioğlu’nun yaptığı belgesel iki bölüm halinde tamamlanmıştır.

Her bir bölümü 28’er dakika tutan, “Ulus: Bir Ülkenin Kurulduğu Semt” belgeseline, çeşitli sosyal medya yayınlarında ulaşmak mümkün bulunmaktadır.


Comments


bottom of page