top of page

Tarhan Kitapevi Ayraçı


IMG_4830

 Ayraç Koleksiyonumu, İşaret Kartı mı  başlıklı, 17 Ekim 2015 tarihli yazımızda, kısaca Ayraç Koleksiyonu üzerine  bir şeyler söylemiş,  bu koleksiyon türünün yeni oluşu üzerine eski örneklerinin az bulunurluğundan bahsetmişiz. Elimize tesadüfen geçen ve  o yazının da başlığında yer alan İşaret Kartı ifadeli bir örneğini tanıtımını yapmıştık.

Arzu edenler  söz konusu yazımızı sitemiz içinde ( ve hatta arama motorlarında aynı başlık ifadelerini kullanarak) arama yaparak bulabilirler.

Yazımız, Ankara’nın en eski kitapevlerinden Tarhan Kitapevi’nin, “İşaret Kartı” ifadeli ayracının fiziki ve fiili tanıtımından öte bir şey değildi. Yazının eksik olan tek yanı, hangi yıla ait olduğunun bilinemeyişiydi. Çünkü kartın üzerinde yıl bilgisini doğrulayan bir tanım yer almıyordu. Bize düşen görev ise kartın üzerinde tanıtımı yapılan kitapların, baskı yıllarını araştırmak ve  bu bilgi doğrultusunda, yılı konusunda  bir  tahminde bulunmaktı.

Lakin  bu tahminimizi de da yapmış ve  “60’lı yılların başı” diyerek, bilinmezi noktalamıştık.

Ne var ki, koleksiyonculuk özünde  bütünün  eksik parçalarını tamamlamaktan öte bir şey değildir. Bunu bir kez daha anlamış ve yaşamış olmaktan doğrusu haz duymaktayım.

Bu gün kitaplarımı karıştırırken elime geçen “Reader’s Digest 1966 Almanac” ın içinden çıkıveren ayraç, eksik bilgilerimizi tamamlama da bayağı bir yol almamızı sağladı/sağlayacak.

Evet ayraç yine Tarhan Kitapevi’nin aynı fiziki şartlardaki ayracının bir örneğiydi. Kart rengi, boyut, yazı karakteri v.s olarak bir öncekinin aynısıydı. Ancak buradaki değişiklik, ayracın bu kez ” Book Mark” adını alarak her şeyiyle İngilizce bir uygulamasına dönüşmesiydi. Tanıtılan kitaplar, ayrılan miktarlar, sıralama, adres, telefon numarası dahil hepsi bir öncekinin kopyasıydı. Ne var ki, bu kartın üzerinde de her hangi bir yıl bilgisi bulunmamaktaydı.

İyi ama elimizde yıl bilgisine işaret eden başka bir kaynak yok muydu? Bu son ayracın içinden çıktığı kitap/almanak bize bir işaret vermiyor mu?

Eğer bu ayraç bu kitabın içinden çıktı ise, o yıla ait olması çok büyük bir ihtimal değil midir? Kendisi de almanak gibi en geç 1966 baskılı/tarihli sayılamaz mı? Muhtemeldir ki, 1966 yılına veya ondan önceki yıla aittir.

Yeni bir bilgi, yeni bir kaynak elimize geçinceye kadar, efemeralarımız içinde saygın yerini alacak bu ayraçlarımızı, 1965 veya 1966 yılına ait olarak göreceğiz ve onları sıkı sıkıya saklayacağız.Üstelik de hem Türkçe hem de İngilizce basılmış örneklerinin elimizde olduğunu bilerek.

Comments


bottom of page