top of page

Seyahat Yorumları

Vakit o vakit olduğundan beri, ( yani sosyal medya- internet hayatımıza girdiğinden beri)  hangi dem bir tatil programı içinde olsam, öncelikle  seyahat-gezi-otel- pansiyon yorumlarını dikkatle takip ediyorum.

Malumunuz bu konuda pek çok yorum sayfası mevcuttur. Tatil ve turizm şirketlerinin, otel pazarlamacılarının satış amaçlı siteleri, bizzat otel- pansiyon işletmecilerinin kendi web sayfaları ve hatta yalnızca bu amaçla inşa edilmiş oluşumlar bu konuda pek çok yorum içeriyor.

Hatta kendi aralarında bir de kriter geliştirmişler; bina tasarım, yemek, hijyen, havuz, bar-cafe, ulaşım ve fiyat gibi bazı hussularda puanlamaya giderek o tesisin genel ortalamasını oluşturmaya çalışmışlar.

Doğrusu, 26 Haziranda başlayıp 17 Temmuzda sona eren tatilim öncesi benzeri yorumları inceleyerek kendime bir rota ve hedef oluşturduğum doğrudur.

Genel anlamda, okuduğum yorumların pozitif katkılarını gözlemlemiş bulunmaktayım. Bunda tercih ettiğim tesislerin tanınmışlık ve büyüklük nitelikleri de muhakkak etkili olmuştur.

Lakin her şeye rağmen,  ortak kriterlerin biraz daha sübjektif değerli olmasının sağlanması gerektiği de ortadır.

Doğrusu kime ne tesisin mimari tasarımından? Diyebilirim. Diyebilir. Diyebilirsiniz.

Ya da hijyen anlayışı sadece, banyo-lavabonun ve de çarşafların temizliği midir?

Ya yemek! Diyetli, en azından tuzsuz yemeye çalışan, hatta zorunlu olan birinin bu tercihine hiç bir şekilde “uyum sağlayamayan” bir tesisin “yemek” kriteri nasıl ayarlanacak? Ne olacak o yemek puanları?

Bir yoğurt bile mi bulunamayacak?

Tatile gidenler, yanlarında ilaçlarını götürmüyorlar mı yoksa!

Ya da ” yahu sen de tatile çıkmayıver” mi diyeceğiz birbirimize.

Peki, bu yorum sitelerinde nerdeyse tam not alan tesislerden bir kaçının, balkonlarında çamaşır asmak için bir yer, tel, ip, askılık  vb. olmayışı nasıl değerlendirilecek?

Görmezden mi gelelim! Yoksa asmayalım mı hiç bir şey!

Bu ” her şey dahil” konseptinin rezilliği de başka bir alem!

Eğer bu konseptte çalışıyorsan, çalışan insan sayın da bir o kadar çok olmak zorunda. Tüketimi arttırtığın gibi,  tüketilip geride kalanları da  hemencecik toplayıp, insanlara temiz mekanı sunmak gerekir. Ya da başkalarına da aynı imkanı, makul sürelerde  hazırlaman gerekir.

Velhasıl, Akçay’ın Turban Tatil Köyü,  Ayvalık Sarımsaklı Mia Toka Oteli, Dikili Dikelya Oteli, Mordoğan Ardıç Deniz Oteli,  Çeşme Ildırı Akay Resort Tatil Köyü ve yine Ildırı Çağla Motel kendi hesaplarına düşen kriterleri ve puanları bizden  alacaklar.

Duşu akmayan oteller, çamaşır serecek ipi olmayan oteller, herşey dahil uygulamasına cam su bardağını dahil etmeyen oteller, kızartma patates servisinde insanları hizaya sokan tatil köylerinin,  dağınıklığı düzene sokamayışları, bir başka yazımızın konusu olabilecektir.

Hele sese- gürültüye gem vuramayanlar, yemek mönülerini  ilan ettikten sonra günde 3 kez değiştirenler, plajının olmadığını belirtmeyenler, sırada yerlerini beklemekteler.

Ya, tatil köylerini askeri kampa dönüştürenlere ne demeli. Askeri düzende yemek yedirenler. Plaja dolmuşlarıyla adam götürenler! Sanırım hepsi yazılacak.

Ancak, yaz seyahatinin yoğun olduğu bu dönemde, bana da katkı sağlayan ” tatil yorumları” na katkı sağlamak adına, Kuzey Ege sahillerindeki bir kaç tesisin kendi değerlendirmelerim kapsamında 10 üzerinden puanlamasını vermek isterim.

Akçay Turban Tatil Köyü:  6.50

Ayvalık Toka Mia Otel       : 1.00 ( Bir)

Dikili Dikelya Otel                :  7.50

Mordoğan Deniz Otel         :   6.00

Ildırı Akay Resort Otel     :  1.50

Ildırı Çağla Motel                : 7.00

Elbette, şartlarım, huylarım, tercihlerim kapsamında 10 puanlık bir tesis ile karşılaşmayı beklemiyorum. Belki kimse beklemez.  Lakin,  yalancıktan evlerimiz saydığımız bir turizm işletmesinin de en azından  puanlamanın ortasında bir yer alması gerekir. Öyle değil mi?

Bu veriler ışığında, seyahate çıkacak , ” yalancıktan evlere gidecek” insanlara bir duyurumun olması normal değil mi?

Üüstelik henüz oralardan geleli gününü doldurmamış iken!

Aman dikkat!

Önce plaja, sonra duşa bakalım. Çünkü ikisi de hemen ayağınıza getirilemiyor. Çamaşır yıkamaz, havlu asmassanız sorun yok. Kahvenizi ve suyunuzu plastik bardaktan mı içeceksiniz! Peki ya asansör?

Aman dikkat!

Comments


bottom of page