Semeni Ekmek/ Hazırlamak

Bugün 6 Mart,  cemrelerden sonuncusu toprağa düştü. Önce havaydı, suydu derken nihayet cemre yere kavuştu. Toprağına kavuştu. Artık semeni hazırlamak günü bugün. Hemen başladı her şey.

İnanın bugünkü toprak, asla dünkü toprak değil. Sevdanın hali bunlar, yavukluya kavuşma misali. Toprak, cemresine sarıldı, sardı, kucakladı. Malumunuz, özlem var serde, sarmaş -dolaş olmak boşuna değil! Toprak, bugün toprak!

Bugün akşam üstü saksılar hazırlandı. Toprak şöyle bir devşirildi. Dünden bardaklarda ıslatılmaya bırakılan buğday, arpa ve çavdar taneleri ,sudan şişmiş gövdeleriyle toprağa serildi.

Üstleri, kokusunu  bu mevsim ilk kez almışlığımızı gözettiğimiz topraklar ile serildi. İlk kez toprağın kokusu çıktı. İlk kez, taneleri sardı . İlk kez sarıldı onlara. Bugün toprağın günü,bugün toprak da düğün dernek her şey. Bir kıvanç, bir onur, bir gurur ki, anlatılmaz.

Sarma, sarılma zamanı. Mevsimi var her şeyin. Mevsim gibi zaman.

Toprağa kavuşan taneler, 3-4 gün ısınacak orada önce, sonra tutunacak derinden. Bir-kaç gün sonradır ki, toprağı kabartacak. Ucundan nefesi çıkacak, sürgünü görünecek.

Haftası bittiğinde, toprak kısa ama yeşil bir örtüye bürünecek. Bazıları haylazcasına boy atacak. Geçecek diğerlerini, güneşe uzanacak.

Bir bakacaksınız, hepsi boylanmış olacak önce. Sonra, Nevruz’a uzanacak bedenleri, gövdeleri. Bir karışı geçecek ansızın.

Hikaye yazılacak üzerine, 15 günde taneden, tohuma,sonra semeniye uzanacak eller.

Semeni göğertecek yeryüzünü. Yeşile döndürecek. Çimene, tazeye çevirecek. Yeni bir döngü olacak hayat, hayat yeniden dönecek.