top of page

Sağlık Tarihi Sergisi Üzerine..

Tarihi Basmane Garı Tıp Bayramı Etkinliklerine Ev Sahipliği Yapacak


İzmir’de 14 Mart Tıp Bayramı Haftası kapsamında söyleşi, konferans, sergi, film gösterimi ve konserler düzenlenecek.

İzmir Tabip Odasının Tıp Bayramı etkinliğiyle ilgili yaptığı açıklama şöyle;

14 Mart süreci, hekimlik ve sağlık ortamına ilişkin taleplerimizin ve sorunlarımızın dile getirildiği önemli dönemlerden birisidir.

İzmir Tabip Odası olarak, hekimlerin öncelikli ve önemli olduğunu tespit ettiğimiz sorunlarını ve çözüm önerilerini yetkililere her ortamda dile getirmeye çalışıyoruz. Bu konuya ilişkin görüşlerimizi milletvekilleri, siyasi partiler ve Sağlık Bakanlığı nezdinde paylaşıyoruz.

Bu süreçte de, emekli aylıklarının artırılması, temel maaşların askeri ve yargı personeli düzeyine çıkarılması, yıpranma payı düzenlemesinin yapılması, sabit döner sermayenin artırılması, sağlıkta şiddet konusunda düzenleme yapılması, nöbet sonrası çalışma gibi birçok öncelikli talebimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Değerli Meslektaşlarımız,

14 Mart Tıp Bayramı İzmir’de, bu yıl da İzmir Tabip Odası ev sahipliğinde bir araya gelen kurumların belirlediği etkinliklerle kutlanacaktır.

İzmir’de tıp eğitimi veren fakültelerimizin dekanlıkları ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün de yer aldığı düzenleme kuruluna bu yıl da İzmir Büyükşehir Belediyesi destek vermeyi sürdürmüştür. TCCD İzmir Bölge Müdürlüğü, bu yılki paydaş kurumlarımızdan birisi olmuştur.

Her yıl olduğu gibi resmi törenler, 14 Mart günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önündeki törenlerle başlayacak ve Konak’taki Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde sürecektir.

Bu törende açılış konuşmaları sonrasında meslekte 40 yılını doldurmuş meslektaşlarımıza plâket ve belge sunumu yapılacak ve tören Prof Dr Sait EĞRİLMEZ’in “Türkülerde Hekimlik” sunumu ile devam edecektir.

14 Mart resmi törenleri sonrası, Basmane Garı’na geçilecektir.

Paylaşılmış olan programdan anlaşılacağı gibi bu yılki kutlamalarda daha önceki yıllarda programda yer almamış Sağlık Tarihi Sergisi (14-28 Mart) siz değerli meslektaşlarımız ve İzmirlilerle buluşturulmuş olacaktır.

Tarihi Basmane Garı’ndaki etkinlikte eski tıbbi araç gereçlerin yanı sıra Haldun Cezayirlioğlu’nun Memleket Hastaneleri Fotoğrafları Sergisi ve Dr. Turhan Sofuoğlu’nun Ambulans Maketleri Sergisi yer alacaktır.

Serginin önde gelen bir başka öğesi ise 1920’li yıllarda hizmet vermeye başlayan TCDD Tabip Vagonu olacaktır. 1908’de Almanya’da üretilmiş olan bu vagon içinde yer alan donanım ve görevli hekimlerin katılımıyla Anadolu’da demiryolunun erişebildiği pek çok yere sağlık hizmeti götürmüştür.

Basmane Garı’ndaki Sağlık Tarihi Sergisi Halk Konferansları’yla zenginleştirilmiştir.

TCCD Tabip Vagonu’nun ayrıntılı öyküsüne ve İzmir’deki sağlık tarihine ilgi duyan meslektaşlarımızı halk konferanslarını izlemeye çağırıyoruz.

14 Mart Sağlık Tarihi Sergisi’nin sizlerin ve İzmirlilerin görüşüne sunulması sürecindeki özverili ve yapıcı katkıları nedeniyle Sergi Düzenleme Kurulu’na şükranlarımızı sunuyoruz.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu, bu yıl ilk kez düzenlenen Sağlık Tarihi Sergisi’ni geçtiğimiz yıl zamansız olarak kaybettiğimiz ve İzmir Tabip Odası çalışmalarına hemen her şekilde özverili katkılarıyla adını unutulmazlar arasına yazdıran Dr Mert ÖZBAKKALOĞLU’nun yüce anısına adama kararı almıştır.

14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında,

Prof Dr Oğuz DİCLE, 13 Mart Salı, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastanesi’nde “Öykülerle Sağlık Üzerine Söyleşi” konulu bir söyleşi gerçekleştirecektir.

Dr. Tuhan Sofuoğlu, 15 Mart Perşembe, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, “Tarihte İzmir Hastaneleri” konulu bir sunum gerçekleştirecektir.

Dr. Neşe Ekinci’nin “Kanaviçe ile Tıp” konulu sergisi, 12-20 Mart tarihleri arasında İzmir Tabip Odası Orhan Süren Toplantı Salonunda açık kalacaktır.

13 Mart Salı akşamı, Karaca Sinemasında, “Kalp Atımı Dakikada 120” film gösterimi yapılacaktır. Biletler Odamızdan temin edilebilecektir.

Comments


bottom of page