top of page

Nostalji Takvimi; Mayıs 2013

Eylül Ayının , Ekim Ayına tatlı bir devri gibidir benim için Nisan Ayından, Mayıs Ayına geçiş. Tatlı bir meyilde yol alıyor gibisinizdir. Ilık bir tatlıyı kaşıklar gibisinizdir. Sabahında erken kalmış bir yolculuğun ilk demleri gibisinizdir; mahmur, naif ve yorgun. Seversiniz, keyif alırsınız, sevinç dolarsınız.

Nisan bitti işte, ama ne güzel; şimdi Mayıs var.

Hayatın en renkli ayı var. Sıcağa alıştıran bir hız, soğuğu unutturan bir tempo var. Koku var, renk var; hayat var. Sularında bir ışık, rüzgarlarında nem var.


Mayıs var; toprağın en demli anlarında. Coşkuyu göklere çıkaran bir güç var. Sarıların üzerine üzerine dadanan kelebekler var hayatta.  Kelebeklere uzanan çocuk elleri var.

Mayıs’a gönül bağlayanlar var, ekmeğini, yurdunu ondan kazananlar. Ayrılık yolları var Mayıs’ta, tarlalara, bağlara bağlananlar.

Kirazlar var, kavun ve karpuzlar. Yollara dökülen kokuları var. Üzüme hasret uzanan eller var. Akşamın ilk serinliklerinde yakılan kamp ateşlerinin gürültüsü var. Dışarda, bahçede yenen ilk akşam yemeğinin zerafet, geçen yıldan unutulmuşlukları var.

Mayıs var şimdi; kocaman yüreği var. Dağlara, taşlara uzanan sesi, gölgelere bırakılan güneşi var.

Hey! Mayıs var!

Bu ayın takvimi ise 1946 yılından.

Σχόλια


bottom of page