top of page

Nostalji Takvimi:Kasım 2015


Kasım Ayı, Kuzey Yarım Kürede sonbahar aylarının sonuncusu ve de mevsim geçişlerini sağlayan aylar arasında da en uysalı, en yumuşağıdır. En insanın halinden anlayanı, en çiftçinin, üreticinin derdine merhem olanıdır.

Bir Şubat, bir Mayıs, bir Ağustos değildir yani. Bir Şubat gibi ” Bahar geldi “ havasına, bir Mayıs gibi ” Yaz geldi “ havasına sokmaz insanı.Bir Ağustos da değildir, gündüz yarıları yaz, gece yarıları soğuk havasında da değildir.

Merttir Kasım, yüreklidir.Neyse odur.Sen onu bilirsen, yaşaması kolaydır Kasım’da.

Zaten çoktan gribe tutulmuş ve geçirilmiştir. Zaten mevsim geçişlerinin yorgunluğu, dalgınlığı çoktan atlatılmıştır.Okullar başlamış, kışlıklar yerleştirilmiş, topraklar ekilmiş, evlere dönülmüştür. Ürünler satılmış, düğünler bitirilmiş,odalar döşenmiştir.

Her şey yerli yerindedir Kasım’da. Her şey yerinde. Türküler, şarkılar bile yerinde, yerli yerinde.

Doğrusu, kendinden başka  hiç bir şeyin de başlangıcı değildir Kasım.Her hal ondan olsa gerektir, ” Kasım Günlerinin “ başlangıcıdır o yalnızca. Ta, Mayıs ayının başlarına kadar sayılacak günlerin başıdır o. Ruz-u Kasım’dır.

Artık günlere ” çentik koymanın “ vaktidir Kasım. Eğer yaza varmak şafak ise, ” Şafak Saymanın “ başıdır.Bizdendir. Bizimdir.

Kasım,içtendir.

Comments


bottom of page