top of page

Nostalji Takvimi: Kasım 2011


Kasım ayı, nedensiz ve kayıtsız bir ay değil asla. Hani iki büyük arasında kalmış bir ezilmişlik var belki. Hani ortada kalmanın ruh hali. Bazan sıcak olabilmenin, bazan ise soğuk kalmanın verdiği bir yapı. Güneşinin kıymetini en iyi hissettirmesi ondan. En çok bu güneşi sever insan oğlu. En çok bu güneşe inanır, en çok bu güneşi ister. Kıymet artırır güneşi bu mevsimde.

Bilirsiniz ki, bu güneş sizindir.

 Bir o kadar da soğuktur Kasım. Yıldırır adamı, korkutur. Sizin olan o güneşten sonra bu soğuk, adamı dondurur.

Daha çok köylünün ayı demişiz biz ona. Boşuna değildir. Boşuna değildir, en sıcak çorbaların bu mevsime has olması.Bu mevsimle anılan çorbaların olması.

 Kasım, kasılmaktan değildir adı. Arada kalmaktandır. Arada olmaktandır.

Kentlinin de bu ayı bilmeyişi ve istemeyişi  ondandır elbet. Kasım ayına dair hiç bir hülyası olmaz onun. Takviminde görür yalnızca. Onu yaşar yalnızca. Arada olmayı, arada kalmayı sevmez kentli.

  En fazla Bayramlara kuçak açmış bir Kasım ilgisini çekebilir onun.Bayramlı Kasımları sever en fazla. Lahanayı sevmeyişi de ondandır belki. Lahana köylü mevsimidir.Ondan sevmez kentli lahanayı.

 Kasım, güçlü aydır. Gücü yerinde aydır. Güç veren aydır. Ondandır bu ayda doğanların güçlü olması ve çoğunun erkek olması.

Boşuna değildir, bu Ay’ın koskoca bir takvim sürecini kendinden ikiye bölmesi.Adeta kendinden  başlatması. Halk Takvimi içerisinde, mevsimler “Kasım Günleri” olarak boşuna mı ayrılır sanırsınız.

Bildiğiniz gibi Kasım günleri, kasım ayının 8’inde başlar, şubat ayının 29 çektiği yıllarda 180 gün, diğer yıllarda ise 179 gün sürer ve 5 Mayıs günü biter.

 Kısacası Kasım  günleri, o güçlü vücudun bir göstergesi gibidir;  kış devresini gösterir. Kış köylünün biraz da dinlenme ayıdır, yatma, yuvarlanma ayıdır.

 Ne olursa olsun bu ay bizim ayımızdır. Kasım’ın 8’inde başlayıp, 5-6 gün sürecek bir Pastırma Yazı ayıdır. İşte 1931 yılının bir Kasım ayı takvimi, adeta gözlerde bir yaz parıltısı yaratıyor.

Comments


bottom of page