top of page

Nostalji Takvimi : Eylül 2013

“Güneşin şuaları bu mevsimde arz üzerine mail olarak gelmeye başladığı için hareket hafifler. Yalnız yeryüzünde, yazdan kalma bir miktar hararet bu mevsim iptidalarının sıcak olmasına yarar. Fakat günlerin kısalması gündüz alınan hararetin gece sarfiyatından eksik olmasını mucip olacağından gittikçe hararetin azalmasına sebep olur. Bu ay göç ayıdır. Kırlangıçlar, turnalar gider. Nihayetine doğru geceleri pek soğuk ve sabahları sis ve rutubet ziyade olur.”

Bu bilgiler, 1951 Yılına ait Muhtıralı- Haritalı Bozkurt Cep Takvimi’nden alındı. Takvimin tam adı : Alaturka ve Alafranga Doğru Saatli, Evkat-i Şer’iyeli, Haritalı, Malumatlı Bozkurt Cep Takvimi.

Eylül ayına ait diğer bilgiler de şöyle:

“Bu ayda doğan kızlar gayet neşeli ve sevimli olurlar. Sesleri güzeldir. Bütün karakterlerinde bir incelik ve hususiyet göze çarpar. Çok severler ve sevilmek isterler. Koketlik en büyük kusurlarıdır. Oldukça alıngan iseler de kindar değildirler. İyi ev kadını olurlar.

Bu ayda doğan erkekler, izzet-i nefislerine çok düşkündürler. Bir işe başlarken uzun düşünürler. Muhakemelerinde daima isabetlidirler. Çok sevimli, gösterişlidir. Mütehammil ve sabırlı iş adamı olurlar.”

Başka ne demeli bilmiyorum; 62 yıl önceki bir cep takvimi yapraklarına kapılıp kalmak mı? Ya da, duymuş olup es geçmek mi?

En çok hatırda kalanı , “ Eylül’ün göç ayı olduğudur. Turnalar, kırlangıçlar ve onlardan artık günümüzde pek farkı kalmamış olan insanlar. Yaz aylarının o hareketli yaşamından, yeniden evlere, okullara, işlere dönmenin zamanı. Tarlalardan, bahçelerden, çiftliklerden, dağlardan, bayırlardan dönme zamanı. Ayağını her daim ıslatıp duran o mavi sulardan kopup ayrılma zamanı. Ana kucağından, baba ocağından dönme vakti. Arkadaşlı, eşli- dostlu birlikteliklerden ayrılma zamanı.

Takvimin de ifade ettiği gibi, evlere, işlere dönme zamanı. Kadınlarının iyi ev kadını olma , erkeklerinin ise sabırlı bir iş adamına dönüşme halleri.

Eylül, buğulu bir yüz, buruk bir tad. Eskimeyen bir hatıra.

Eylül, taptaze. Yeni bir başlangıç.

Comments


bottom of page