top of page

Nostalji Takvimi: Ağustos 2012


Yaz bitiyor haberiniz var mı?  Haberiniz var mı mevsim döndü. Artık sarardı her şey, yerler, çimenler. Kurudu toprak. Sardı her yeri sıcak.

Yaz bitiyor, işte Ağustos, onun son demleri. Son günleri yazın, son günleri güzelliğin.

Ağustos, toprağın, bağın, bahçenin mevsimi. Köyün, derenin, yaylanın mevsimi. Ovanın, dağın, tepenin evi.

Her Ağustos ayı, başka rüyalara, değişik hülyalara vesile olur insanda. Bakarsın, onda başka bir resim görürsün; tatil dersin. Bir bakarsın, resim değişmiştir; iş var dersin.

Anlam veremezsin ne olduğuna,kapılır gidersin. Bir incir ağacının gölgesi bile avutamaz seni. Ne sıcağını, ne derdini. Yollara çıkıp, küçücük sepetlerinde size incir satmaya kalkan çocuklar bile avutamaz sessizliğinizi. Bir ara sonra, sapsarı üzümler uzanır sakımlarıyla, elden ele, o da yetmez. Siz, Ağustos’u yaşayacaksınızdır her kim olursanız olun ve nerede olur iseniz olun.

Ağustos, size hep bir elini uzatacaktır, toprak adına. Hasat adına. Siz, bir an gelecek teslim olacaksınızdır. Belki, bir ekmek kokusu vuracaktır sizi, taze peynir yapılan evler içinde. Ya da soğuk bir ayran. Hiç bu kadar güzel  ve soğuk ayran içmemiş olacaksınızdır.

Bir Ağustos günü, size hep bir nişan bırakacaktır. Anadolunun bilmem hangi yolundan geçen bir anlık vakit, sizi ömrünüz boyunca takip edecektir. Hep bir anısı olacak, hep bir sızısı kalacaktır.

Kıpkırmızı bir domates olacaktır kimi yerde, sulu ve kokulu. Ah! çekeceksinizdir.  Ya da rengini hiç bir yerde görmediğiniz bir karpuzdur o. Bir kavun!

Ağustos renklidir. Ağustos çeşittir.

Bu yönüyle, Ağustos’da doğmak zenginliktir. Renk katar, hayatınıza, çeşit katar.  Ruh katar.Şan katar.

Başta 4 Ağustos 1984 doğumlular olmak üzere, tüm Ağustosluların gününü kutluyorum.

Kommentare


bottom of page