top of page

Mustafa Kemal’in Ankara’ya Gelişinin 93’üncü Yılı Kutlama Şenlikleri

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 93’üncü Yılı Kutlama Etkinlikleri

27-Aralık 1919’da Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişi, Milli Mücadelenin seyri ve Kurtuluş Savaşımızın başarıya ulaşması açısından son derece önemli bir dönüm noktasıdır. 93 yıl önce bugün Mustafa Kemal, Ankara’nın köylerinden ve kasabalarından akın akın gelen binlerce atlı ve yaya seymenin oluşturduğu “Seymen Alayı” ile genç- yaşlı- çocuk, kadın-erkek onbinlerce Ankaralı tarafından büyük bir sevgi seli içinde karşılanmıştır.

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinde düzenlenen Seymen Alayı basit bir karşılama töreninden öte, ülkeyi içinde bulunduğu karanlıktan kurtaracak yeni bir liderin,  Ankara halkı ve Seymenler tarafından seçilmesi anlamı da taşımaktadır. Büyük Önder’in etrafında etten bir duvar ören Ankaralıların gerçekleştirdiği bu sivil oluşum ve tarihte eşine az rastlanır halk desteği, Milli Mücadeleyi sürdürecek olan Büyük Önder’e ve Kuvayı Milliyecilere olağanüstü bir moral güç vermiştir.

Ankaralıların karanlık bir dönemin kapanıp, aydınlık bir geleceğe geçiş müjdelediği inancıyla “Kızılca Gün” olarak adlandırdığı bu tarihi günde gerçekleşen Seymen Alayı, aynı zamanda, Seymenlerin ve Ankaralıların Büyük Önder’e kayıtsız şartsız verdikleri desteğin de somutlaşmış bir ifadesidir.

Mustafa Kemal, gerek Ankara’nın tarihten gelen Cumhuriyet bilinci, gerekse kendisine gösterilen heyecan ve coşkunun zirveye çıktığı bu müstesna desteğin etkisiyle Ankaramızı önce milli mücadelenin karargâhı, sonrasında ise en büyük eseri olarak nitelediği Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti seçerek onurlandırmıştır.

Milli Mücadelenin başlangıç günlerinde Ankaralılar Mustafa Kemal’i coşkulu bir biçimde karşıladıkları gibi, Kurtuluş Savaşı’nda ve Cumhuriyet’in kuruluş sürecinde de verdikleri olağanüstü destekle Atatürk’ün gönlünde müstesna bir yer kazanmışlardır. Bu değeri Mustafa Kemal “Ankara’nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır” sözleriyle ifade etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya teşriflerinin 93’üncü yılında Büyük Önder Atatürk’ün, silah arkadaşlarının ve bu vatan için canını veren şehitlerimizin aziz hatırları önünde saygıyla eğiliyor, Ankaralıların ve tüm vatandaşlarımızın 27 Aralık Bayramını kutluyorum.

“Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 93. Yılı Kutlama Programı”

27 Aralık 2012 Perşembe

09.00: Anıtkabir’de Çelenk Koyma Töreni

   10.30: Yenimahalle Belediyesi- Seymen Gösterileri

    13.15: Atatürk’ün 27 Aralık’ta Ankara’ya Gelişinde İlk Karşılandığı Yer Olan Dikmen Keklikpınarı’nda Yapılacak Tören

   14.30: 27 Aralık Seymen Alayı Kortejinin Ata’ya Saygı Yürüyüşü-  TCDD Gar Karşısında Buluşma

15.30: Ulus-Atatürk Anıtında Seymen Gösterileri

   19.30: 27 Aralık Atatürk Ankara’da Kutlama Gecesi- Resim ve Heykel Müzesi

Ø  Türk Halk Müziği Konseri

Ø  Ankara Kulübü Seymenleri Gösterisi

Ø  Çınar Seymenler ve Milli Mücadele’de Önemli Destekleri Olan Ankara Aileleri Plaket Töreni

Comments


bottom of page