top of page

Mustafa AYDOĞAN Öğretmenimizi Kaybettik


Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı’nın kurucularından, eski başkanlarından, Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü mezunu, öğretmenimiz Mustafa Aydoğan’ı bugün kaybettik.

Çok uzun yılardır kendisini tanıma şerefine erdiğim, aynı panellerde ve sempozyumlarda  beraberce konuşmacı olma mutluluğunu tatdığım değerli öğretmenim Mustafa Aydoğan’ın eğitim camiasına katkıları her zaman minnetle anılacaktır.

Köy Enstitüsü Kitap ve Efemera Koleksiyonumun destekçisi ve hamisi  de olan muhterem öğretmenimizin huzurunda saygıyla eğiliyorum.


Ruhu şad olsun.

*****

Mustafa AYDOĞAN

Ankara-Beypazarı Köseler köyü doğumlu. (1927)

1937 yılında, adı 1940’ta Köy Enstitüleri’ne dönüşecek olan Çifteler Köy Öğretmen Okulu’nun hazırlık 5. sınıfına kayıt oldu.

1942-43 öğretim yılı sonunda Çifteler Köy Enstitüsü’nü bitirince sınavla Ankara-Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsüne girdi. Üç yıllık sürenin sonunda Dicle Köy Enstitisü’ne öğretmen olarak atandı, bir yıl sonra da askere alındı.

Askerlik dönüşü Erzincan ve Yozgat illerinde gezici başöğretmen ve öğretmen olarak çalıştı. 1954 yılında girdiği Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünü bitirince (1956) Elazığ Lisesi’ne atandı.

1958 yılında istifa ederek meslekten ayrıldı.

1994’te kurulan Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı’nın kurucularından. Yönetim Kurullarınca önce genel sekreter, 1996’da da başkan seçildi.

2000 yılında başkanlığı devredip, vakıf yönetim kurulu üyeliğini sürdürdü ve hastalığına değin bilfiil vakıfa emek verdi.


Vakıf’ın yayınladığı çeşitli yayınlara editör ve hazırlayan  olarak katkı sağladı.

Vakıf yayınları arasında yayınlanan kendi telif eserleri de bulunmaktadır.

Not: Mustafa AYDOĞAN öğretmenimiz hakkında daha geniş bilgi içeren yazı yazılacaktır. H.C

Kommentare


bottom of page