top of page

Koleksiyonumdan süreli yayınlar-1

Bu bölümümüzün ilginç yayınları arasında  baskısı Ankara’da yapılan bir dergi yer almaktadır. Dönemin kültürel ortamı içinde başka bir renk ifade eden TIRPAN Dergisi’nin piyasada pek bilindik olmamasına rağmen 24 sayıya kadar çıkabilmesi önemini ortaya koymaktadır.

Ne yazık ki, yazar ve idari kadrosunda bile söz konusu Derginin bütün sayılarının bulunmaması üzüntü vericidir.Koleksiyonerlerin elinde bulunan değişik sayıların takas ve değişimleriyle tam bir koleksiyon takımı oluşturmak mümkün olabilecektir..

AYRIK OTLARINA KARŞI TIRPAN

AYLIK MİZAH DERGİSİ:

Sahipliğini Yağmur Basın Yayın adına Ahmet EFİLTİ’nin, Genel Yayın Yönetmenliğini ise Necdet KURU’nun yaptığı TIRPAN Aylık Mizah Dergisi ilk sayısını Mart 1992 tarihinde yayımlar. İlk ve ikinci sayısını 1. hamur kâğıtla piyasaya sunan Dergi, 3’üncü sayıdan itibaren kâğıt niteliğini değiştirmiştir.


Fiyatı KDV dâhil 3000 TL olarak belirlenen derginin sayfa boyutları, 20.1 X 27.8 cm’dir. Toplam 24 sayfa olan dergi, bünyesinde yer alan çizerlerin olduğu kadar amatör çizerlerin de karikatür ve çizgilerini ihtiva etmektedir. Bunun yanında kısa hikaye ve anıların da yer aldığı Dergide, Nihat Genç, Mustafa Şeker, Erbay Küçet, Halil Kaleli’nin yazılarına, Osman Taş, Necdet Kuru, Mahmut Yılmaz, Murat Yılmaz ve  Avni Doğan’ın karikatürlerine yer verilmiş bulunmaktadır.

Değişik sebeplerle düzenli yayın hayatını sürdürememiş, zaman zaman da iki sayıyı birden çıkarmış olan Dergi 24’üncü sayısının ardından yayın hayatına son vermiştir.


Koleksiyonumuzda toplam 7 sayısı yer alabilen ve bazı nüshalarından da çok sayıda bulunan Dergi’nin, tüm sayılarını ihtiva eden bir takım oluşturma gayretlerimiz devam etmektedir.

( HC Koleksiyon,  05.10.001)

Comments


bottom of page