top of page

Köydeki Okullar da Açıldı!


Evet bugün yine tarihi bir gün ülkemiz için. En az, Meclis’in yaz tatili arasından sonra açılması kadar önemli. En az, Adli Tatilin  bitmesi kadar önemli.

Zaten devlet idaremizde böyle uzun boylu tatil devresi yaşayan başkaca bir kamu görevliliği yok. Her şey rutin tatiller, ve kısa izinler ile idare edilir iken, TBMM, Türk Mahkemeleri ve Üniversiteler dahil tüm ilk ve orta öğretim kurumları uzunca bir tatil devresiyle yenileniyorlar.

Bu anlamıyla, Manisa’nın ücra bir dağ köyünde bugün ilk derse başlayan ufacık bir kız çocuğu ile, Meclis’in açılışında  bir Ankara vekilinin heyacanını, sevincini, mutluluğunu bir görmekteyim. Hatta Ankara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Cemal Taluğ ile Artvin Borçka Atatürk İlk Öğretim Okulu Müdürü’nün sevincini, mutluluğunu da bir görüyorum. Ya Yüksek Mahkemeler adına Adli Yılın Başlaması sebebiyle  Yargıtay Başkanının yaptığı konuşma ve o esnada yaşadığı onur ile Van’da İsmail Hakkı Tonguç İlk Öğretim Okulunun Müdürü’nün yeni derslikleri hizmete vermeye de imkan tanıyan ” Yeni İlk Öğretim ve Öğrenim Yılı Merasim” konuşmasındaki atmosfer! Konuşma. Heyacan.!  Farklı mı?

Evet Türkiye, bugün yaklaşık 87 yıldır yaptığı gibi, yeni nesillerine  ufuk, vizyon, eğitim, öğretim verme adına yeniden bir dönem başlangıcı yapıyor.

Köydeki okular da açılıyor bugün. Öğretmenlerini bekleyen öğrenciler,öğrencilerini bekleyen sınıflar ve hepsini bekleyen öğretmenler yeniden buluşuyor. 

Okulunu bekleyen köylüler, köylüsünü bekleyen idareciler hepsi meydanlarda yine toplaşıyor.

Aslında düğün- dernek günleri gibiydi bu günler geçmişte. Ne eğlencelere sahne olur, ne açılışlara mekan hazırlanırdı. Nasıl bir cümbüş, nasıl bir coşku havasıydı o günler. Öğrencilerin küçücük sevinçleri yansırdı tüm okula. Günler öncesinden başlardı her yerde hazırlık. Okul türküleri hep bir ağızdan söylenirdi. Hep bir ağızdan okunurdu şiirler, şarkılar.

Doğrusu, okul önleri “köylük” yerine dönerdi.

Şimdi aynı ritüelleri bulmak zor ve güç. Ne var ki, okumaya- okutmaya olan özlemimiz hiç gedik vermedi, vermeyecek. Yine erkenden kalkıldı bugün; okul yolları tutuldu. Yaz aylarında ara verilen arkadaşlıklar yeniden başladı. Özlemler giderildi. Sınıf ve okul kokusu ciğerlerimize çekildi.

İşte zil çaldı.

Köydeki Okullar da Açıldı.

Comments


bottom of page