top of page

Köy Enstitüleri Sergisine Doğru


Bundan bir kaç ay yazdığım bir yazıda, hazırlanmakta olan ” Köy Enstitüleri” konulu sergiden bahsetmiştim. “Daha 17 Nisan’a 5 aydan fazla var, ama biz şimdiden başladık çalışmaya” demiştim. Şimdiyse 3 ay kaldı.

Günler ve aylar hızla akıp gidiyor, geriye dönüp bakıldığında, yapılanlar giden bu iki ayın eksikliğini giderir mi bilinmez. Ama süratle de yol alınmaktadır.

İş takvimi, bu ay içinde sergi kataloğunda  yeralacak yazıların toplanmasını gerektiriyor. Sergi kataloğunda 10 ila 11 adet yazının olması öngörülüyor. Yazıların yanısıra da çok sayıda resim ve fotoğraf da katalogda yer alacak.

İstanbul’da şimdiye değin yapılmış en kapsamlı Köy Enstitüleri Sergisi, olma iddasını da taşıyan söz konusu serginin, uzun süre açık kalarak  çok sayıda izleyiciyle buluşması öngörülüyor. Ayrıca sergi süresi boyunca, düzenlenecek değişik etkinliklerle Köy Enstitüleri temasına vurgu yapılmaya çalışılacak. Bu etkinliklerin, söyleşiler, konferanslar, resitaller ve konserler olması beklenmektedir.

Hazırlanan sergi kataloğunun da, Köy Enstitüleri konusunda şimdiye değin hiç hazırlanmamış türde, bir kaynak eser olmasına çalışılıyor. Muhtemelen bazı belgeler ve fotoğraflar ile ilk defa karşılaşılıp yüzyüze gelinecek. Muhtemeldir ki bundan sonraki dönemde de o resim ve fotoğraflar ile sık sık karşılışılacaktır.Çok yerde çok sık görülecek, defalarca kullanılacaktır. 

Biz sergi komitesini ve iştirakçilerini büyük bir heyecan sarmış olup, beklenenin üzerinde bir sergi olması konusunda gayretlerimiz artmaktadır. Heyecanımız da.

Sanırım bu konuda yazılacak diğer yazım, “Haydi Sergi’ye” başlığını taşıyan, bir davet yazısı olacaktır.

Bekleyelim.

Comments


bottom of page