top of page

Köy Enstitüleri’nin 71’inci Yılı


Hikaye uzun. Hem de meşakkatli. Hiç bir zaman benim görevim olmadı, Köy Enstitüleri hakkında bir şeyler söylemek. Çünkü ne okumuşluğum vardı yaş olarak oralarda,  ne de aileden bir Köy Enstitülü. Üstelik akademik bir uğraşın asıl veya yan kolu da olmadı benim için.

Bizim ki sevda. Bizim ki bir tutku.

Ancak ne sevdamız ne de tutkumuz, Köy Enstitülerinin yararları ve özelliklerini üzerine bir söz söylemeye yetmedi. Kısacası bu sevda ve tutku Köy Enstitüleri üzerine bir şeyler söylemeye bizi ne yetkin kıldı, ne de yatkın. Biz bu sevdamız ve tutkumuz üzerine başka şeyler inşa etmeye çalıştık hep. Çünkü, onları savunacak, tanıtacak nice aksaçlılar, nice akademisyenler zaten vardı. Bize düşen başka şeyler inşa etmekti: Köy Enstitüleri Koleksiyonu,Belgeliği, Müzesi oluşturmaktı.

İlk adımımız yıllar sonra meyve vermeye başladı. Şu an elimizde gerçekten çok zengin bir koleksiyon var. Köy Enstitüleri Kitap ve Efemera Koleksiyonu. Şimdi adım adım Köy Enstitüsü Belgeliğine doğru ilerliyoruz. Umuyoruz ki çok uzak olmayacak bir süreçte Köy Enstitüleri Müzesi’ne doğru yürüyeceğiz.

Bu gün Köy Enstitülerinin Kuruluşunun 71’inci yıl dönümü. Bu gün büyük bir gün daha.

Tüm sevdalıları ve tutkunları adına Köy Enstitülülerin bu büyük yıl dönümlerini kutluyorum.

Comments


bottom of page