top of page

Hasanoğlan Köy Enstitüsü'ndeHasanoğlandayız. Çok soğuk bir gün. Güneşi var günün ama rüzgarı daha fazla. Esmekte gürül gürül. Dışarda durmaya imkan yok. Her yer buz kesmiş.

Günlerden 7 Kasım 1945, Çarşamba.

Erken gelmiş bir Ankara kışı gibi her yer. Hafta sonu yaşanan pastırma yazından geriye bir şey kalmamış gibi. Kıraç alanlarda oynanan maçlar yapılmamış gibi adeta. Koştur koştur gidilip izlenen müsamereler değil miydi onlar?

O havayla ilgisi yok bugün yaşananların. Herkes gizlenmiş kalmış okul binalarında. Dersler hep içeride. Dışarı çıkmak mümkün değil bu havada. Nöbetçi öğrencilere ihtiyaç götürmek bile çok zor. Ama ihmal edilmemesi gereken işler de var. O işleri görecek öğrenciler de, öğretmenler de.

O gün okulda yemek yiyecek 104 öğrenci mevcudu var. Bunlara 3 öğretmen ve 2 hizmetçi, 1 ahçı olmak üzere 3 kişi daha ilave edince yemek yemeğe haketmiş toplam 110 mevcud görülmekte.

Hasanoğlan Köy Enstitüsü erzak deposu günlük çıkış fişlerine göre, 7 Kasım 1945 günü için sevk edilen erzak isimleri şöyle:

1. Ekmek 110 adet

2.Makarna 2.200.gr

3.Yağ 3.300. gr

4. Et 11.000.gr

5.Fasulya 7.350.gr

6.Nohut 7.630.gr

7.Makarna 7.630.gr

8. Soğan 5.450.gr

9.Tuz 2.180.gr

10.Sabun 0.750.gr

11.Soda 0.500.gr

12. Kömür 40.000.gr

Evet, toplam 14 kalemde yer alan ve Hasanoğlan Köy Enstitüsü mevcudunun günlük yiyecek tüketimi için ayrılan erzaklar bunlardan ibarettir.

Kömür, sabun ve soda yemekhane ocağında ve bulaşıkhanesinde kullanılacak sarf malzemeleri olup, onları ayırdığınızda geriye kalanlar, 3 öğünde, 110 kişinin yemek malzemeleridir.

Unutmadan söylemeli ki; ekmeğin tekil gramajı belirtilmemiş olmakla birlikte, bu 110 ekmeğin her biri nüfus başına ayrılmış bulunmaktadır.Erzak fişinde yer alan bir sütun olan "beher nüfusa verilen erzakın kaç gram üzerinden verildiği" sütununa, ekmek için 750 gr. ibaresi düşülmüştür. Yani her öğrencinin günlük ekmek gramajı 750 gr.dır. Örneğin aynı tafsilat, et için "beher nüfus" için 100 gr. fasulya için ise 70 gr. olarak işaretlenmiş.

Demek ki ekmek, bugün anladığımız anlamda beyaz undan gramajlı ekmek olmayıp, boyut ya da ihtiva ettiği un itibariyle, toklu ve ağır bir ekmek olmalıdır.

Menüyü merak edenler için hemen sıralayalım.Bu menüden çıkacak yemekleri görelim. O gün Enstitü mensubu öğrencilerin yemeklerini bir hatırlayalım.

Kahvaltı: Makarna çorbası. ( Erzak listesinde dikkat edilecek olur ise, 2 ayrı makarna çıkışı bulunmaktadır. Bunlardan 2.200 gr.lık makarnadan sabah öğünü için çorba hazırlandığı anlaşılmaktadır.)

Öğle yemeği: Etli Yahni ve fasulya ( Zaman itibariyle kuru fasulya olabileceği tahmin olunmaktadır.Kısmen içinde et ihtiva edebileceği öngörülmektedir)

Akşam yemeği: Nohut ve makarna.

Dışarda soğuk ve fırtına hızını gittikçe arttırmakta. Gece her taraf buz kesecek gibi. Ancak sıcak bir sınıfa başını sokmuş, sıcak bir yemekle karnını doyurmuş Enstitülü mutlu ve mesut. Biliyor ki yatacağı koğuşlar da bir o kadar sıcak.

Ama onun bu soğuklarda bile bir hedefi var. Hedefi gelecek kuşaklara, kendinden daha iyi imkanlar sunabilmek. Hedefi sıcak yuvalar, sıcak aşlar yaratabilmek.

Çok değil, 1945 kışının gecesinde bazı insanların böylesine düşleri varmış!

Comments


bottom of page