top of page

Hızırellez

Bugün 6 Mayıs. Her şeyin çok anlamı olabileceği gibi, bu gün de elbet çok anlamlı bir gündür. Pekala olabilir de. Ancak herkes için ortak bir anlamı da ( tabii ki buradaki herkes, en azından Kuzey Yarım Kürede olmak, bizim coğrafyada olmak demektir) Hızırellez’dir.

Geçen sene bu konuda yazmış olduğum Hızırellez/ Hıdrellez başlıklı yazım, benim yazılarım arasında en çok okunan yazılardan biridir. Sanırım, Ege Bölgesi söylenişiyle, Hızırellez diye yazmış olmamın bunda büyük katkısı vardır.

Dedik ya bugün Hızrellez diye. Şimdiye değin her sene yapılmış olmasına rağmen, anam bu sene gül ağacına bizler adına dileklerde bulunamadı. Okunmuş dualar, okunmuş paralar gül ağaçlarına asılamadı. Bir rahatsızlık sebebiyle bu imkanlardan yoksun kaldık bu sene. Evlerimizin. barklarımızın bereketlere açılması için hep yapılan yakarışlardan, dileklerden bu sene mahrum kaldık.

Korkarım, koca bir yılı hep bir kaygı taşıyacağız içimizde. Dilerim bilmediğim köşelerde, duymadığım insanlar hayrına bizler için dileklerde bulunmuşlardır.Dilerim olmuştur bu. İsmini bilmediğim insanlar dilemiştir güzellikleri bizim adına.  Olur mu? Pek ala olur.

Dilerim olmuştur. Dilerim birileri, yıllar sonra bizler için gül ağaçlarına dilekler asmış, Hızır’ı bize yoldaş kılmıştır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Hızırellez

Bugün Hızırellez. Öyle diyor takvimler. Bugün hıdırellez, öyle diyor günler. Aylar, mevsimler. Bugün Hızır günü, öyle diyor otlar, yeşiller. Bugün İlyas günü, öyle diyor, rüzgarlar, fırtınalar. Güneşi

コメント


bottom of page