top of page

Düziçi Köy Enstitüsü’nden Haberler


Başta Seyhan Valisi Akif Eyidoğan olduğu halde IV. Devre Kaymakamlık Kursu, 6 / IV / 1944 Perşembe Günü Enstitümüzü ziyaret etmiştir.

Misafirler müdür, öğretmenler ve öğrenciler tarafından karşılanmış ve uğurlanmışlardır. Kaymakam namzetleri işlikleri, bahçe ve tarlaları, yapı yerlerini, tuğla harmanını gezmişler ve kendileri için yapılan eğlentide bulunmuşlardır.

Eğlencede V. sınıftan  149 Süleyman Şimşek tarafından yazılmış olan ( Köylümle Başbaşa) adlı piyes oynamış ve pek alkışlanmıştır.

(Ayrıca) Amerikan Sefareti Kültür Ateşesi  20 / IV / 1944 günü Enstitümüzü ziyaret etmiştir. Mister Webster işliklerde teknik çalışmaları görmüş ve bir çok sınıfların derslerine girmiştir. Ulusal oyunlar ve türkülerden ibaret küçük bir eğlence tertibedilmiş  ve Mister Webster de Amerika Köyleri üzerinde bir konuşma yapmıştır.Bu konuşmasında Ataşe:

a) Amerikada çiftçilerin köylerde oturmadığını, çiftliklerde oturduklarını,

b) Köylerin ticaret ve zanaatla ile uğraşan kimselerin oturduğu yerler olduğunu,

c) 144 çiftçi ailenin bir nahiye teşkil ettiğini ve her nahiyenin bir okulu olduğunu anlatmış ve öğrenciler tarafından kendisine sorulan sorulara cevaplar vermiştir.

Ateşe Enstitümüzde iki gece kaldıktan sonra ayrılmış ve ayrılırken memnunluğunu ifade etmiştir.

24 / IV / 1944 günü akşamı da, yurdumuzun güreşçilerinden Emin Pehlivan, Enstitümüzde yapılan bir toplantıda hazır bulunmuş ve hayatını anlatmış ayrıca bir kaç gösteri yapmıştır.

Ocak 1945

Comments


bottom of page