top of page

Dünya Kadınlar Günü


Üstelik tam bir Dolunay Gecesi. Baharın ilk Dolunayı bu. Peşisıra devrilerek yaz aylarını getirecekler bize.

Yaz olacak her taraf, eksikliğini kaç aydır hissettiğim kadın sesleri, bağırışları, çağırışları dolduracak. Kimi bir sayfiye yerinden, kimi bir pazar köşesinden ses verecek. Hızlı hızlı konuşularak bir başkasının konuşmasına yer açılacak, imkan yaratılacak.

Renk renk olacak her taraf. Bitecek artık kışın, karanlığın kara rengi. Sarılar, yeşiller açacak her taraf önce onların üst başlarıyla. Sonra elleri değen çiçekleri, saksılarıyla. Pembeler çoğalacak, eflatunlar yayılacak. Mavi, öcünü alacak karanlıklardan yerlere sürecek kendini.

Sonra kokular.. Ah o kokular. Önce parfüm olacak açık gerdanlarına, sonra sonu gelmeyen yaz yiyeceklerine yansıyacak her şey. Kokmayan bir kış sona erecek. Her tarafı saracak, bahçeden, balkondan, sayfiyeden, evden yayılan kokular. Her şeyden çok ve her şeyden evvel bir koku saracak.Kimi bir çiçeğe dem vuracak iz ararken, kimi annesinin yıllar önce yaptığı bir yemeğe ulaşacak.

Evet ulaşacak. Ama hep bir kadın olacak bu işlerin başında;  eli de mert, yüreği de mert bir kadın olacak. 

O kadın, kimimizin anası, kimimizin karısı, kimimizin kızı, kimimizin yari olacak. Ama olacak.

Bir Dolunay gecesine isabet eden, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, tüm kadınlarımızın her zamanki gibi ses, renk ve koku olmalarını dilerim.

Comments


bottom of page