top of page

Cumhuriyet’in 1000 Kitabı


Malumunuz günde onlarca yazı düşüyor mail adreslerimize. Hepsini okumak ne mümkün! Ama bazı dostlarımızdan gelen yazılar var ki hiç ihmal edilmiyor elbette. İşte o dostlarımdan birinden gelen yazı ilgimi çekti. Çünkü o yazıyı okumazdan yaklaşık 14 saat önce ( yani günün akşam saatlerinde) televizyonda izlediğim bir habere çok üzülmüş, nasıl olur bu diye sitemlerde bulunmuştum. Doğrusu sitemlerde bulunmakla kalmamış, bir şeyler yapmalıyız demiştim yine kendi kendime. Kafamda da tasarlamıştım ne yapabileceklerimizi.

Ertesi sabah benim okuduğum bu mail, tahminim o ki, benim gibi izlenilen o haber sonrası, ya da bundan bir kaç gün öncesi olayların gelişimi üzerine yazılmış olmalıydı. Yakarışlar aynıydı. O mail de çözümler öneriyor, bir şeyler yapmanın çarelerini arıyordu. Aslında pratik bir eylem öneriyordu kolaylıkla yapılabilecek.

Ama, davulun duyulmadığı ortamda, sızlanmalar ne olacaktı ki? Kim duyacak tı?

İşte hemen o an, maili bana gönderen arkadaşa, yazının güzelliğinden bahseden bir notla teşekkür ettim. Düşüncemi, geliştirmeyi önerdiğim projeyi de kendisine anlattım.

Yazımı alır almaz beni  telefon ile arayarak, projenin çok fevkalede bir proje olabileceğini, kolaylıkla da hayata geçirilebileceğini anlattı. Çok heyecanlıydı. Aslında ben de bütün gün heyecan içindeydim o gün. Muhteşem olur diyordum kendi kendime. Bunu gerçekleştirmeliyiz diyordum.Arkadaşımın bu sözleri ise adeta uçurdu beni.

Niye olmasın?

Cumhuriyet’in 1000 Kitabı, bir kitap sergisi projesidir. Cumhuriyet’in ilk gününden bu güne yayınlanan, Cumhuriyetten güç alan, ona güç ve can katan 1000 kitap seçilerek, 29 Ekim 2011 Günü Cumhuriyet Bayramında sergilenebilecektir.  Cumhuriyet’in 1000 kitabı, halkımızın huzurunda olabilecektir. Cumhuriyet’in 1000 kitabı bir kez daha onlarla olabilecektir.

Evet bu mümkündür! Cumhuriyet 1000 kitabıyla, Bayramına katılabilecektir. Bu şimdiye değin düzenlenmiş   en büyük informel  Türkiye Sergisi olabilecektir.  Bu sergi Cumhur tarafından ve onun evlatları tarafından açılabilecektir.

Evet, mümkündür, olabilecektir. Ama sizlerin desteğiyle olabilecektir.

Şu ana  kadar ( 24 saat)  ortak mail grubumuzdaki listede 6 kitabın adı yer almıştır. Elindeki kitaplarla bu sergiye iştirak edeceklerin listeye kitap adı önermelerini beklemekteyiz. Elbette ellerinde o  kitaplar olmak şartıyla. Diğer şartımız, söylediğimiz gibi;  “Cumhuriyetin ilk gününden bu güne yayınlanan, Cumhuriyetten güç alan, ona güç ve can katan kitaplar”.

Cumhuriyet’in 1000 Kitabı, cumhuruyla yine buluşmalıdır.

Comments


bottom of page