Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Sn.Mehmet Ali ŞAHİN sergimizi ziyaret etti


Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi’nde düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğine katıldı. Şahin, Türkiye’nin tıp alanında önemli mesafeler aldığını söyleyerek ”Ben, bütün bu gelişmeleri Cumhuriyete, Cumhuriyet rejimine borçlu olduğumuzu altını çizerek ifade etmek istiyorum” dedi. Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi’nde düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğine, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Ankara Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gülriz Ersöz, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünal, Fatih Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi öğrencileri katıldı.

Şahin, törende yaptığı konuşmada, Tıp Bayramı’nın ilk kez İstanbul’un işgal altında olduğu 1919 yılında tıp öğrencilerinin bu durumu protesto etmek ve tepki göstermek istemeleri sonucunda ortaya çıktığını belirterek, bunun son derece anlamlı olduğunu söyledi. Şahin, hekimlerin tüm zor günlerde olduğu gibi Kurtuluş Savaşı’nda da özveriyle vatana hizmet ettiklerini belirterek, TBMM’nin çıkardığı ilk kanunlardan birinin de Sağlık Bakanlığının kuruluşuyla ilgili kanun olduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Şahin, törenin ardından , ”Memleket Hastanelerinden Sağlık Ocaklarına; Hekimler, Hemşireler, Hastalar” başlıklı fotoğraf sergisini ziyaret etti. Fotoğraflar hakkında sergi sahibi Haldun Cezayirlioğlu’ndan bilgi alan ve fotoğrafları tek tek inceleyen Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Şahin, sergi defterini de imzaladı.

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Şahin, sergi defterine, ”  Bugün 14 Mart 2010.. Tıp Bayramı dolayısıyla geldiğim Hacettepe Üniversitesi- Tıp Fakültesindeki törenden sonra sağlık tarihimizi yansıtan resim sergisini gezme fırsatı buldum. Araştırmacı-koleksiyoner Haldun Cezayirlioğlu’nu bu çalışması nedeniyle tebrik ediyor, başarılarının ve hizmetlerinin devamını diliyorum.” ifadelerin kaleme aldı.