top of page

Bugün her yer Nevruz kokuyor!

Nasıl renkli bir gündü. Sabahı güneşli ve parlak, öğlesi kapalı ve soğuk , akşamı açık ve rüzgarlı. Hatta öğlesinin havasında birazcık yağmur damlaları bile var.

İşte bu bahar. Bugün bahar. Kokusu bile değişti sokakların, değil ki çayırların, bağların.

Yalan değil ilk kez bugün gördüm, masvavi mine çiçeklerini, yalancı hindibağ sarılarını ve adını bir türlü hatırlayamadığım kardelenleri. Bembeyaz, ne güzeldi. Birer  numune gibiydiler kocaman çayırların içinde. Saklanmış gibiler. Tek tek aradım onları bulmak adına. Buldum da.

Bu gün mavi mine çiçeklerini gördüm. Sarı hindibağları. Bembeyaz kardelenleri. İlk defa.

Bu gün belli Nevruz her yer. Bu gün bahar.

Evdeki semenim bile yeşil kokuyor bana, çayır kokuyor. Uzaklardan değil evin önünden geliyor, erik ağaçlarının açmış çiçek kokusu.

Bugün toprak kokuyor her yer. Her yer sarı kokuyor, mavi kokuyor, yeşil kokuyor.

Bugün Nevruz, her yer Nevruz kokuyor.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bahar mı Geldi?

Doğanın kendi döngüsü içinde zaman ilerliyor. Bakmayın siz, kışın kış olmadığına. Yağmadığına, gürlemediğine. Kışın çoğalmadığına bakmayın. Olsaydı, çoğalsaydı  bile hükmü bitmişti bugün. En uzun gece

Semeniler Göğerdi

Bu yılın semenisini hazırlamaya 27 Şubat’ta başlamıştım hatırlayacaksınız. Hani İkinci Cemre’nin suya düştüğü gün. Bu gün ise 5 Mart; Cemrelerin üçüncüsü toprakta. Ve ilk filizler toprağı deldi bugün.

27 Şubat, Semeni Zamanı

Şu ” gücücük” Şubat yok mu, iki cemreyi barındırır içinde. Bakınca öyle kocamandır yani. Cemre’den yer almak kolay mı sanırsınız? Ya da Cemre olmak! Bahara can vermek. Bahara yol olmak. Bahara can olm

Comments


bottom of page