top of page

ABD, 20 Mart’ta (mı) Saldıracak?

Aşağıdaki metin yaklaşık bir yıl önce tarafımdan  yazılmıştır. Elbette 1 veya 2 örnekle yola çıkıp bazı ahkamlarda bulunmak doğru ve etik değildir. Üstelik bilimsel olmadığı da açıktır.

Ne varki, gördüğünüz ve yaşadıklarınız, duyduklarınız ve tanık olduklarınız sizi, bu tür ahkam derecesi yüksek yazılar yazmaya sevkedebiliyor. İşin içinde asla işin uzmanı olmadığımız, siyaset, dış politika gibi genel konular olunca da yazdıklarımız bir öngörüden öte, “ fazla abartılmış” nitelemesiyle yargılanabiliyor.

 Ama yine yazmak zorundayım ki, yeni bir 20 Mart arefesindeyiz, bu dönemde de ABD yine asker gocuklarını üstüne geçirmiş gibi durmaktadır.

 Adeta yine bir 20 Mart sabahı taarruz emri verilecek,  21 Mart’ı, Nevruz  Gününü kendilerine bir bayram gününe adamış insanların üzerine saldırılacaktır.

 Gerçekten ne vardır bu 20 Martta?

 ABD bir ayıbını mı gizlemektedir, mevsim döngüsü insanı mı etkilemektedir? Dahası kutsal günler mi silinmektedir, yeni kutsalllıklara mı yer açılmaktadır? Tarihi vakalardan ders almış, bizim coğrafyamızın astronomik sırlarını mı çözmüştür?

 Tek neden, evet tek neden bu sır mıdır? Nevruz’a başka önemler mi atfettirmeye mi çalışmaktadır?

 Ne vardır? Niye 20 Mart’ta saldırmaktadır.  

( Not: Lütfen resme iyi bakınız, kim yürümektedir, nereye yürümektedir ve niçin yürümektedir adeta resmedilmiştir)

ALINTI:


Hiç bir zaman ve zeminde ne siyaset yazmak, ne de yapmak olmadı bu sütunların amacı. Elbette siyaset yapan ve siyaset yazanlara da bir kızgınlığımız, bir sitemimiz yoktur. Biz bu sütunlarda, eskilerden, okullardan, çocuklardan, takvimlerden, aşklardan, kitaplardan söz ettik bol bol.Amacımız da hep bu olacak aslında. Eski kartpostallar, fotoğraflar, resimler her zaman bize fon olacak. Eski bir kağıt bize yol verecek, yol gösterecek. Eski bir arkadaş, yaşanmış yıllara döndürecek.

Ama  arada bir hayatı da sorgulayacağız elbette! Dönüp baktığımızda ne oluyor diyeceğiz?

İşte o günlerin birindeyiz bugün?

Dün 20 Mart 2003 yılında Irak’a giren güçler, bugün  yine 20 Mart 2011 de Libya’ya girmektedirler.

Ama niye 20 Mart’ı seçmektedirler? Ne var bu 20 Mart’ta? Bunlar, Nevruz’a mı düşmandırlar? Bunlar tabiatı mı değiştirmek istemektedirler? Günlerin ve gecelerin eşit olduğu bu muazzam günün başka bir gücü daha mı vardır?

Niçin 20 Martlarda ABD ordusu ilerlemektedir? Niye müttefikleri destek vermektedir?

Ne var bu 20 Mart’ta?

Commentaires


bottom of page