top of page

5 Ağustos 1948


Ağustos doğumlulardan bahsetmiştik, hatırlayacaksınız. Demiştik ki bu muhteşem ay da, muhteşemlikler yaşanır.Muhteşemler yaşar…

Aranızda 5 Ağustos 1948 doğumlular var ise, söyleyelim ki; o muteşemler de 63’lerini tamamladılar.

Niye 5 Ağustos 1948’liler derseniz, cevap basittir. Yine Ramazan ayı imiş. Ama Ramazan’ın 29’u. Demek ki 6 Ağustos 1948’de bir Cuma günü Ramazan sonlanmış. Bir gün sonra da Ramazan Bayramı başlamış.

Ne kadar zor değil mi, Ramzan Bayramının ilk iki gününün Cumartesi ve Pazar gününe denk gelmesi? Kısacası bizim kocaman 9 günlük Bayram Tatillerimizin, yalnızca 1 gün olması, oluvermesi !

Nasıl hicvedilmiş olmalı o tarihte bu tatilin kısalığı? Kimbilir kimler nasıl da kızmış, üzülmüş ve alınmıştır.Yanmıştır.

Üstelik bu derece kolay ulaşım imkanları ve fırsatları yokken. Otobüs derdi, yol derdi varken? Üstelik ağustos ayının o tarihlerinde henüz klimalı otobüsler hayatımıza girmemişken. Tepemizde insanlar otururken ve üzerimize üzerimize  sigara tüttürürken!

Henüz gazetelere ve mecmualara ulaşmak bu kadar kolay ve ucuz değilken. Bulmaca çözme işleri daha kültürümüze pek girmemişken. Saatler sürecek bir yolculuk sonrası, annelerimizin evlerine varmak, sanki hafta sonu tatili gibi yaşanacak bir Bayram Tatili sonrası yine tez elden oradan ayrılmak.

Ah o çileli günler!

Bir şey daha: Hava ne kadar çok sıcakmış. Yaz haddinin sonu bile denmiş.Ne garib oruçlar tutulmuştur o tarihtede! O yaz sıcağında yokluk ve sıkıntılar içinde! Ne garib iftar sofraları olmuştur kimbilir?

Yıl 1948, Ağustos 5: Londra Olimpiyatlarındayız. Türk Milli Futbol Takımı çeyrek final mücadelesi için Yugoslavya ile oynayacak. İftar sonrası, sahur öncesine denk gelen bu karşılaşmayı kimsenin izleme şansı yoktu zaten. Ancak bazıları radyolara kulak verebildi. Yenilgi haberimiz ise hem yorgun bedenleri yeterince üzdü, hem de galeyana getirilen duygularımız, ne Bayramı gördü, ne de Bayramı yaşadı.

Evet basit bir takvim yaprağının bize anlatabileceklerinden bir kaç konuydu bunlar yalnızca. Düşününce daha nice konu ve detay çıkar! Hatırlayınca da nice anı ve hikaye!

Aramızda 5 Ağustos 1948 doğumlular var mı? Sesleri çıkar mı?

Comments


bottom of page