top of page

14 Mart Tıp Bayramı

Bana hep soruldu;  koleksiyonlarınızın ” Köy Enstitüleri ”  ve ”  Eski Hastaneler ” gibi çok özel iki konuda olmasının bir anlamı var mıdır diye? Elbette olmalıdır ! Belki bazı tesadüfler şekillendirmiş olabilir ama, bir memleketin iki ana sorumluluğundan biridir bu konular, Eğitim ve Sağlık. Ardından da      ” Adalet ve Güvenlik ” gelir bilindiği gibi.

Eğitim ve sağlık gibi çok yüce ve çok şey ifade eden bu iki kavramın bir ucundan tutuyor olmak bizleri mutlu etmektedir. Eğitim kavramının  yalnızca küçük bir ucu olan Köy Enstitüleri kitap ve  belgeleri  ile, Sağlık kavramının yalnızca küçük bir ucu olan Eski Hastane , Hekim ve Hemşire  Fotoğrafları.

Diğer sorulan soru da ; ” Ailenizde Köy Enstitü mezunu öğretmenler mi veya  mesleğine hayran olduğunuzu Hekimler mi vardı?” şeklinde olmuştur.

Bu iki soruya da verdiğim net yanıt hep “Ne yazık ki ailemde ne Köy Enstitüsü mezunu bir öğretmen vardır, ne de  bir hekim, hemşire ! ”

Belki de olmadığındandır;  kim bilir ?

Elbette şimdi, tanıdığım, öğretmenim diye ellerine sarıldığım nice Köy Enstitülü öğretmenim var.

Keza nice tanıdığım, saygı duyduğum , akraba olduğum  hekimler, hemşireler var. Ancak koleksiyonlarımın ortaya çıkış sebepleri, asla aile orjinli bir kaynak olmamıştır.

İfade edildiği gibi biraz tesadüf, biraz da özlem.

Bugün, bundan  50-60 yıl önce hizmet vermiş meslektaşlarının zengin bir fotoğrafına  koleksiyonuna sahip olduğum, sağlık çalışanlarının

( hekimlerin, hemşirelerin) bayramıdır. Tıp bayramı.

Onları saygıyla anıyorum. Kars Devlet Hastanesinde, bir hastanın sağlığı için el ele vermiş yürekleri kutluyorum.

Comments


bottom of page