Nostalji Takvimi: Ekim 2014

Bazı yazılar artık İzmir’den yazılacak, belli oldu. Ekim’i İzmir’de karşıladım. İlk defa Ekim’de İzmir’deyim. Ekimini yaşadım İzmir’in. Sevdim.

Hala okullar açılmamış gibi sokaklar. Hala mevsim yaz adeta. Hala çocuklar dışarıda. Hala bir bağırış her yerde. Hala sokaklarda masaları esnaf lokantalarının. Hala çiçekçilerin sepetleri de öyle.

Agora, Kemeraltı, Tilkilik yaz günlerinin kalabalığında.

Pazar yerleri hala yemyeşil, sapsarı ve kıpkırmızı.

İzmir’de yazılan ilk yazı bu. İzmir’de ilk Ekim.

Artık Ekimler bile farklı burada. Ekimler, yeni bir duygu da ekiyor; gençleşiyor.

Kaybolan gençliğimi arar gibiyim kalabalıklarda. İzmir’in kalabalığında.

Ekim’i severdim, lakin İzmir’de Ekim, bir başka güzel. Yeni, güçlü ve coşkulu.

One comment to “Nostalji Takvimi: Ekim 2014”
  1. Her mevsimi güzeldir İzmir’in, hele Eylül, hele Eylülün dokuzu. İzmir anlatılamaz, ancak yaşanabilir. Pasaport sahilinde gevrek, çay ve tulum peyniriyle kahvaltı etmediysen, İzmir’i yaşamamışsın demektir.Ya da boyozla haşlanmış yumurta. Ankara’da İzmir tulumu derler, oysa İzmir’de İzmir tulumu yoktur. Bergama, Yunt Dağı, Ödemiş, Ayvalık , Tire diyeceksin. Güzelbahçe’de balığın en tazesini, en güzelini gözünle görüp dilediğin kadarını tarttırıp pişirtip yemediysen İzmir’i yaşamamışsın demektir. Karşıyaka yalısında arkadaşlarınla midye dolma yeme yarışına girmediysen, paytona binip yalı turu atmadıysan,Kordonda oturup günbatımını seyretmediysen, daha neler neler. Bunları yapmadıysan İzmir’i yaşamamışsın demektir.

Bir Cevap Yazın