Öğretmen Erdal MEMİŞ’i Kaybettik.

Erdal MemişGün içinde birden hızlanıveren telefon trafiğimin ardından ne yapacağını bilmez bir halde, çaresiz kalmışken, başımın zonklamasını gidermenin tek yolu, o sürelerde duyuverdiğim nitelemelerin peşine takılmak oldu.

Bir arkadaşım, ” inşallah bizim kuşak için işaret fişeği değildir” demişti. Bir diğeri ” Melek uçtu gitti” dedi. Sonraki arkadaşım, ” adam uçtu gitti, Haldun” dedi. Son arkadaşım ise, ” sözün bittiği yer” diyordu.

Melek uçtu gitti..  Hiç düşünmemiştim şimdiye değin, meleğin bir erkek olacağını ve onun da benim  44- 45 yıllık arkadaşım olabileceğini.

Ama doğruydu; o bir melekti.

Erdal’ın bir melek olduğunu  ilk fark edişim, o arkadaşımın üzüntülü, kahırlı anının ifadesini algılamamla sabitti.

Demirci İlk Öğretmen Okulunda sınıf arkadaşımdı. Taa, 1967- 1968’lerde başlayan büyük bir serüvenimizin en müdavim aktörüydü o. Her daim efendi, her daim sakin, her daim müşfik. Adeta sinirleri alınmış gibi soğukkanlı. Günün her saatinde güleryüzlü.  Dahası yalnız anlarında dudaklarından dökülüveren içli nağmeler. Temiz, bakımlı ve yiğit.

Hiç kimseyle tartıştığını, bağırıp çağırdığını göstermeyecek kadar nazik.

Her adım başı  “Nasılsın?” diye soranımızdı. Bazı hecelere farklı vurgular yaparak, kendine has bir üslub geliştirmişti, ” Nasılsın” larda. Ufak bir sessizliğin ardını da ” Daha ne var ne yok” sorgusuyla tamamlar, seni rahat tutardı.

Onunla tüm bir okul hayatımız gözüme serildi şimdi. Yatakhaneler, yemekhaneler, dershaneler, beden eğitimi dersleri. Aylaklıklar, haylazlıklar.

O bizim sınıf arkadaşımız ama ağırbaşlılığı ile de adeta ağabeyimizdi.  Benim okul hayatım ile ilgili hemen hemen  tüm fotoğraflarımda boy gösterendi.

Erdal Memiş2Her şeyden çok ve önemli, staj arkadaşım.

Öğretmen stajlarının olmadığı bu dönemde stajın ne demek olduğunu kime, nasıl anlatayım ki?

Öğretmen olmayı yaşatan biri. Sakin üslubuyla ilk stajı veren arkadaşım. Destek verenimiz, heyacanımızın tutanı.

Mezuniyet günümüzde Salihli otobüsüne en geç binenlerden. Ayrılamayanlardan. Göz yaşı dökenlerden.

O 1975 yılının Ağustos Ayında, Salihli’nin  tozu dumana karışan eski garajında, doğu seferlerimizi başlatmak için  bütün gün  beklediğimiz beş arkadaştan biri. Benim son dakikada, üniversite sınavını kazanmış olmam  haberini almam üzerine, kuyruğumu sıvışıp gitme talebime sessiz kalan, belki de ilk ağlayan.  Göz yaşını silmeyen.. Akıtan.

Ve  yıllar sonra  yine bir Salihli akşamında, beraberce yaşadığımız çay sohbeti. Ve o güne mahsus yalın, mahzun ve hüzünlü seslerimiz.

Demirci’de kutlanan  bir mezuniyet gecemizde çok uzun sohbetlerin en heyacanlısı. Arkadaş canlısı. Dost bilen. Dost gören.

Her bayramda, seyranda ve yeni yıl kutlamalarında atılan mesajlar ve çalan telefonlar. Konuşup, buluşamamalar, gidip gelememeler, bir türlü bitirememeler.

Yaz tatillerindeki sohbetimizin konusu olan ” yazlık ziyaretlerimiz” ve ne yazık ki yerine getiremediğim  o sözler.  Didim’de beklenişim. Çaya, sohbete, kalmaya davetim. Oysa ne kadar çok  arzulamıştı  geçen yıl yine. Olmadı. Olamadı.

Ah, olmadı.

Bilemedik ki melekler erken uçarmış.

Bilemedik.

Işıklar içinde uç.

 

Bir Cevap Yazın

 1. ŞU YAZIYI OKUMAMI SAĞLAYAN ÖĞRETMENİM MEKANIN CENNET OLSUN.

 2. Sevgililer gününe bir hafta kala arkadaşlarının sevgilisi olan sevgili
  öğretmen arkadaşımız Erdal Memiş’i kaybettik. Mekanın gül bahçesi olsun dostum.
  İsmail Sönmez

 3. Sevgili Haldun, ne güzel yazmışsın, ne güzel anlatmışsın Sevgili Erdal MEMİŞ arkadaşımızı. Yüreğine, kalemine sağlık. Sosuz mekanında gülen yüzü hiç solmasın, Huzur içinde uyusun. Orada da çevresindekileri , ağır vakarlı duruşuyla, sakinliğiyle hiç incitmeden ağbilik, arkadaşlık yapacağından emin olabilirsin. Yapamadıklarımız hep keşkelerimiz oluyor. Yaşam çok kısa Sevgili arkadaşım.Kıymetini bilemiyoruz, kavrayamıyoruz bazen. Sevgili Erdal Öğretmenimiz bizlere ders olsun. Keşkeler yaşamımızda bundan böyle yer almasın. Sağlıcakla kal…

 4. Sevgili Haldun amcam ve babamın tüm değerli arkadaşları ben babamın ne kadar çok sevildiğini bilirdim de ama bu kadarını da tahmin etmek…
  ben 30 yıllık evladıyım sizler ise daha fazla;onu anlatmaya kelimeler yetmez bence sözcükler anlamını yitirir sevdiklerinin karşısın da.
  Canım canımın içi can özü babam; hayatta olma sebebim ,varlığım ,annemin sonsuz aşkı yoldaşı ,çevresinde ki herkesin güler yüzlü arkadaşı seni unutmayacağız.
  Seni çok seviyorum mekanın cennet olsun,nur için de yat seni hiçbir zaman unutmayacağız.
  AİLEN….

 5. EMEL O KALABALIKTA GÖREMEDİM AMA GÖRSEMDE TANIYAMAYACAĞIMI DÜŞÜNÜYORUM.SEVGİLİ ANNECİĞİN DEĞERLİ EDA HOCAM ACISINDAN BİZİ GÖREMEMİŞ OLABİLİR BAŞIMIZ SAĞOLSUN ALLAH YATTIĞI YERİ CENNET BAHÇESİ YAPSIN İNŞALLAH BEN VE BENİM GİBİ NİCE ÖĞRENCİSİ VAR BİLİYORUM AMA BEN VE BENİM KÖYÜM İÇİN NE KADAR ÖZELSİNİZ BİLİYOR OLMALISINIZ.O ZAMANNIN EN ZOR ŞARTLARINDA BİZLERE DERS ANLATAN BİLGİ PAYLAŞIMI YAPAN SİZİN DEĞERLİ ANNE VE BABANIZ BİZLER İÇİN ÖLÜMSÜZDÜR. OKUMAYA DEVAM EDEBİLDİĞİMİZ NEFES ALABİLDİĞİMİZ SÜRECE….EDA HOCAMIN ELLERİNDEN ÖPERİM EN YAKIN ZAMANDA GÖRÜŞMEK DİLEĞİ İLE ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.

 6. Herkesin güzel dilekleri,hatırlayışları için sonsuz teşekkürler….Benim varoluş sebebim,ilk öğretmenim,sonsuza dek kalbimde yaşayacak olan canım babam,mekanın cennet,kabrin geniş olsun ışıklar içinde yat…yazılacak o kadar çok şey olmasına rağmen dilimin tutulduğu,kalemimin kırıldığı an…Allahım geride kalanlara sağlık,sabır versin ….Sen içimizde sönmeyecek bir ateşsin canım babam….

 7. canım babam için güzel dileklerde bulunmuşsunuz..herkese sonsuz teşekkürler…benim babam candı,yardı,arkadaştı,sevgiliydi,duygusaldı…..çookkk eklenecek söz var…çok şey yazabilirdim ama kalbim kırık,kalemim tutuk..çok zamansız ve çok ani oldu…mekanın cennet olsun ışıklar içinde yat babammm…bizler seni hiç unutmayacağız….Nurlar içinde yat canımın içi,varoluş sebebim babam…

 8. bizleri erken bırakıp gitmen olmadı be enişde mekANIN CENNET OLSUN

 9. mekanı cennet olsun canım öğretmenim eda öğretmenime allah uzun ömürversin zaman zaman aklıma gelir eda öğretmenim dalarım mazilere onun yeri farklıdır bende bubu kimse bilemez özledim seni eda öğretmenim ÖZLEDİM

 10. Canim enistem, baba yarim.zaman su gibi akip gitsede sen hep icimizde aci olarak kaldin.O guzel kahkahan aklima geldiginde bu kez gozlerim doluyo.Sen icinde asla kotuluk olmayan bi insandin.Mekanin cennet olsun

 11. Hocaların hocası. ilkokul 3.sınıfa kadar sınıf öğretmenim. Bana okumayı yazmayı öğreten büyük insan. Nurlar içinde yat.