Tekirdağ Memleket Hastanesi

tekirdag-devlet-hastanesi-tarihceTekirdağ Memleket Hastanesi,  mutasarrıf Zekeriya Zihni bey ile Mahalli Ahız Asker Reisi (Askerlik Şube Başkanı) Salim Paşa’nın teşebbüsleriyle Etyemez Mahallesi kabristanı üzerine inşa edilmiştir. Hastanenin bütün masrafları Cemaat-ı İslamiye teşkilatı yani İslam Cemaati tarafından karşılanmıştır. Çanakkale ve Gelibolu yarımadasında yapılan savaşlarda yaralanan Mehmetçikler,  Memleket Hastanesinde ve o zaman kolordu merkezi olan bugün Tuğlacılar Lisesi ve Atatürk  İlköğretim Okulu  arsaları  üzerine  kurulan  seyyar sıhhiye   çadırlarında  tedavi  ediliyor, tedavisi bitip  iyi olanlar memleketlerine gönderiliyordu.

Şehit olanlar ise ,  aynı yol üzerindeki Namazgah Kabristanına (bugünkü şehitlik) defnediliyordu.

1950 yılına kadar 50 yataklı bir hastane olarak çalışan Memleket Hastanesi,  1960-1967-1972-1985-2002 yıllarında yapılan ek binaların açılışı ile 250 yatak kapasiteli olarak hizmet vermekte iken,  2006 yılında 82. Yıl Devlet Hastanesi ile birleşerek 400 yatak kapasitesine çıkarılmıştır. Bugün, Tekirdağ Devlet Hastanesi olarak hizmet vermektedir.

One comment to “Tekirdağ Memleket Hastanesi”
  1. Haldun Bey; Ben Tekirdağ’lıyım bu bilgiden haberim yok, vallahi bravo, geçen hafta aile ziyareti için Tekirdağ’ındaydım. Devlet Hastanesinden ilerde Askerlik şubesine oğlumun askerlik işi için gittim, dönüşte oradan geçtim, Okulların yanından geçtim. Bir daha ki sefere daha dikkatli bakacağım ve fotoğraf çekeceğim. Selamlar. Turhan Demirbaş

Bir Cevap Yazın