Eski bulmak

Hayatta en  heyecan verici şeylerden biridir benim için, eski kağıtlar, kitaplar, resimler bulmak , bakmak. Alıp elinde o eskimiş kokusunu içine çekmek. Sayfalarını açıp karıştırmak. Renklerinin ihtişamına kavuşmak. Tarihini bulup okumak, basıldığı matbaayı bulup çıkarmak. Hele hele aradığına yaklaşmış, bir eski takvimi bulmuş isen; elinden bırakamazsın.Tutar kalırsın. O zaman kimse seni anlamaz. Sana kimse bir anlam veremez.

Sen renklerin büyüsüne, yazıların efsununa kapılır, kendine yeni bir yol ararsın. Ama kimse bilmez seni, kimse bilmez elindekini. Eski bulunmuş derler, atıp gitmeni isterler.

Oysa eski bulmak, yeni bir şey bulmaktır kimse bilmez. Yeni bir şey ancak, eskiyince bulunur kimse görmez.

Kısacası, eski bulmak, yeni bulmaktır. Yeni olmaktır.Siz yukarıdaki gibi muhteşem bir takvimin olduğunu biliyormuydunuz pekala? İşte şimdi, eski bulununca, görmedik mi? İlk defa şimdi görmedik mi?

One comment to “Eski bulmak”
  1. Bu NEHI hakkında kısa bilgi vereyim istedim.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Nehi adresine bakacak olursanız 1924’de Amerika’da kurulan NEHI firması bir gazlı içeçecek firması daha sonra 1955’de adı herkesin bildiği RC Cola olarak değişiyor. Sanırım o dönemin güzel içecek firması reklamlarından biri.

Bir Cevap Yazın