Nostalji Takvimi- Temmuz

 

juillet_cancer_lion_calendrier_des_bergersJulius Ceasar adıyla bir ve beraber olmuş bir aydan bahsediyoruz hatırlarsanız. Onun yüceliğinden ve büyüklüğünden değil midir bu ayın 31 gün oluşu? Eğer derseniz ondan büyükler de var Ağustos’u beklemelisiniz. Ola ki, Octavius çıka gelir bütün haşmetiyle. Büyüklüğünü sergiler o da, 31 gün oluşuyla Ağustos’un.

 Ay, Ceasar ayı bildik ama bu ayın nostalji takviminde  ilk önce yer alanlar yine o malum hatunlar. Ayrıca da başka bir takvim yaprağı daha var Temmuz ayına ait. Yüzyıllar ötesi bir Fransız Takvim yaprağı. Temmuz; 1640’lı yıllar.

Eğer incelerseniz, nasıl da güzel bir takvim yaprağının resmedildiğine şahit olursunuz. Bağ bahçe işleri, burçların hali, çiftlik tamirat ve bakımları gibi mevsimsel dönümler, işler.

Temmuz ayına Anadolu’nun bir  çok bölgesinde “ Orak”adı verildiğini hatırlayacak olursanız, bu resimleri daha iyi yorumlarsınız sanırım.

Temmuz ayı doğumlular çok şanslısınız biliyor musunuz? Her şeyin bol ve en güzel olduğu vakitlerdensiniz. Üstelik insanların daha sevecen ve rahat oldukları zamanlar. Üstelik yüreklerin hala deli deli aktığı anlar.

Renklerin harman olduğu aydır Temmuz, Anadolu’da. Sarı başaklar, pembe güller. Ne varsa burada var.Nice yıllar sarılara.!

 

One comment to “Nostalji Takvimi- Temmuz”
  1. Yüreğine sağlık sevgili arkadaşım. Evet Temmuz ayı reng cümbüşüdür, harekettir, berekettir, bolluktur Anadoluda.SARI ise; başaktır, buğdaydır başak başak, SARI harmandır ,arpadır, burçaktır, nohuttur, yulaftır başak başak….çalışmaktır arı gibi durmadan!… Akan terdir, alın teridir, emektir burcu burcu kokan…yürekleri saran sıcaklıktır…Tüm Temmuz doğumluları tebrik ediyorum, sağlıklı temmuz gibi yıllar…

Bir Cevap Yazın